ABD'nin New York şehrinde Makam New York organizasyonuyla düzenlenen gecede Türk kültüründe müzik örnekleriyle anlatıldı.

Osmanlı ve Türk musikisinin tanıtımı amacıyla kurulan Makam New York'un kurucuları arasında yer alan müzisyen Ahmet Erdoğdular, New York'ta çok sayıda yabancı ve Türk'ün katıldığı programda Türk musikisinin tarihi ve makamları hakkında bilgi verdi.

Osmanlı ve Türk musikisini dünyaya tanıtmak amacıyla yola çıktıklarını aktaran Erdoğdular, Makam New York'u kurarak hem musikiyi yabancılara tanıttıklarını hem de gelecek nesillere bu büyük mirası bırakma uğraşında olduklarını söyledi. Makam New York olarak atölye çalışmalarının yanı sıra ünlü Türk müzisyenlerle konser, eğitim programları gibi etkinlikler düzenlediklerini belirtti.

Erdoğdular, 1-5 Nisan arasında 5. geleneksel Türk musikisi atölye çalışmasını yapacaklarını ve daha sonra da ''Mediterranean Crossing'' başlığıyla bir konser düzenleyeceklerini söyledi.

Programda Türk musikisinin tarihi gelişimini anlatan Erdoğdular, ABD'li neyzen Peter Daverington ile birlikte naat, ilahi ve şarkılardan oluşan bir dinleti sundu.

AA