New Yorklular, Şükran Gününün sona ermesinin ardından başlayan ucuzluklarla birlikte mağazalara alışveriş yapmaya koştu.

New York'ta Şükran Gününü aileleriyle birlikte geçirenler, halen tam olarak aşılamayan mali kriz nedeniyle tasarruf yapma ve yüzde 70'lere varan ucuzluklar nedeniyle erken saatlerde mağazaların yolunu tuttu. Bazı mağazaların sabah 05.00'ten itibaren açılmasını fırsat bilen New Yorklular mağazaların önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Ayrıca internet üzerinden yapılan satışlarda da bu hafta sonundan itibaren başlayan ucuzluklar nedeniyle artış bekleniyor.

ABD'de 26 yıldan beri ilk kez yüzde 10.2'ye varan işsizlik oranı nedeniyle Amerikalıların genel olarak alışverişlerinde daha dikkatli ve seçici olmaları öngörülüyor.


-"KARA CUMA"-

ABD'de, perşembe kutlanan Şükran Gününün ertesi gününe "Kara Cuma" deniyor ve yılın en yoğun alışveriş yapılan günü olarak biliniyor. Bazılarına göre bu güne "kara" denmesi, işyeri sahiplerinin zararlarını "kırmızı" kalemle karlarını ise "siyah" kalemle yazmalarından ve yılın ilk karını bugün yapmaya başlamalarından kaynaklanıyor. Bazılarına göre ise aşırı kalabalık nedeniyle insanları strese sokan güne "kara" denmesi uygun görülmüş.

AA