Türkiye’nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Konsolos Babürşah Güngör bayram namazını Kırım Camii’nde kıldı. Bayram namazını Brooklyn’deki Kırım Türkleri Amerikan Birliği’nin merkezinde bulunan ve pekçok Türkün yoğun katılımının gözlendiği Kırım Camii’nde kılan Mehmet Samsar, namazdan sonra yurttaşlarla teker teker bayramlaştı.

Bayramlaşma sonunda Kırım Türkleri Amerikan Birliği Derneği tarafından dağıtılan kurban eti yendi. Yemeğin ardından Mehmet Samsar ve dernek başkanı Ayla Bakkallı birer konuşma yaptılar.

Türkiye’nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar yurttaşlara yönelik yaptığı konuşmasında tüm müslümanların kurban bayramını kutlayarak, bayramın herkese barış, huzur, mutluluk ve sağlık getirmesi temennilerinde bulundu. Samsar “Bayramlar affetme zamanlarıdır, birlik ve beraberlik zamanlarıdır. Kırgınlıklar bayramlarda sona erdirilir. Bayramlar aynı zamanda örf ve adetlerimizi genç nesile de geçirme zamanıdır. Bugün böyle geleneklerimizi gençlere ne kadar anlatırsak ve bunları yaşatırsak gelecek nesillerde de geleneklerimizi yaşatmayı o denli sürdürürüz.” dedi.

Kırım Türkleri Amerikan Birliği Derneği Başkanı Ayla Bakkalı isetüm müslümanların kurban bayramını kutlarken, böyle günlerin örf ve adetleri yaşatmak için önemli günler olduğunu, Türklerin dernek organizasyonlarının da öneminin böyle günlerde daha iyi anlaşıldığını söyledi.

Bu sabah New Yorkta’ki diğer Türk camilerinden Eyüp Camii, Fatih Camii ve Ulu Camii gibi camilerde de Türklerin camilere yoğun katılım gösterdiği gözlendi.

Haber ve Fotograflar: Turkishny.com