New York'ta 83. Geleneksel Şükran Günü Yürüyüşü yapıldı. ABD'nin Macy's mağazalar zinciri tarafından 83 yıldır düzenlenen geleneksel yürüyüşte, çeşitli çizgi film karakterlerinin dev balonları taşındı.

Güzel havanın da etkisiyle bu yılki geçit törenine New Yorklular ve turistler büyük ilgi gösterdiler. Yürüyüşte sevilen çizgi film kahramanlarının içi helyum dolu dev balonları özellikle çocukların büyük ilgisini çekti. Manhattan'da Central Park'ın batısında 77. Sokak civarında başlayan geleneksel Şükran Günü Yürüyüşü, Colombus Circle, Broadway ve Times Meydanı boyunca devam edip Macy's mağazasının bulunduğu 34. Sokak'ta sona eriyor.

1924 yılından bu yana her yıl düzenlenen, yalnız 1942-44 yılları arasında İkinci Dünya Savaşı yüzünden ertelenen geleneksel yürüyüşü, her yıl televizyonlarının başından da milyonlarca Amerikalı izliyor.

Şükran Günü akşamı geleneksel olarak yenilen hindi yemeğinin ardından yarın sabahın çok erken saatlerinden itibaren yüzde 70'lere varan büyük indirim nedeniyle New Yorkluların mağazalara alışveriş yapmaya koşmaları bekleniyor. Şükran Günü'nün ertesi günü, ABD'de en çok alışveriş yapılan günlerden biri olan ''Kara Cuma'' olarak biliniyor. Kara Cuma ile ABD'de yarından itibaren yaklaşan Noel ve yılbaşı nedeniyle alışveriş sezonuna da giriliyor.

Haber: AA