New York'ta otistik bir adam işlemediği suç nedeniyle 1 yıl cezaevinde suçsuz yere tutulduğu için açılan davada 340 bin dolarlık tazminat kazandı.

 

Brooklyn'de yaşayan 31 yaşındaki Ozem Goldwire, 2006 yılında kız kardeşini öldürdüğü gerekçesiyle tutuklandı ve hapis cezasına mahkum edildi. Ozem'in avukatları, müvekkillerinin yetkililer tarafından sahte ifade vermeye zorlandığını açıkladı.

Ozem adına devlete dava açan Avukat Gerald Allen, müvekkilinin hapise atılmasının 'korkunç bir adaletsizlik' olduğunu söyledi.

Dava kayıtlarına göre, Ozem'in dedektifler tarafından hırpalandığı, sindirildiği ve sözlü şiddete maruz kaldığı ortaya çıktı. Yetkililer Ozem'i kız kardeşi ile cinsel ilişki kurmak ve onu öldürmekle suçluyordu.

Buna karşın New York polis dedektifleri Nancy Malota, Christopher Scandole ve Matthew Collin yanlış yaptıklarını kabul edmiyor. Bununla birlikte Ozem, dedektiflerin 21 saat boyunca kız kardeşinin ölümüyle ilgili kendisine baskı yaptıklarını ve suçu itiraf edinceye kadar serbest kalamayacağı tehdidinde bulunduklarını kaydetti.

Dava sonucunda savcılar Ozem'in masum olduğuna ve 1 yıllık cezanın ardından salıverilmesine hükmetti. Bunun üzerine karşı dava açan Ozem'in avukatı yetkilileri 340 bin dolar tazminat ödemeye mahkum ettirdi.

Turkishny.com/Gülten Sarı