New York'ta Türkevinde ana teması İstanbul olan resim ve heykel karma sergisi açıldı. Pera Sanat Galerisi sanatçıları ressam Nilüfer Moayeri, ressam Metin Akarslan, ressam Kemal Güzel, heykeltıraşlar Yakup Ayverdi ve Serdar Şeremet'in eserlerinden oluşan serginin açılışı dolayısıyla New York Başkonsolosu Mehmet Samsar resepsiyon verdi.

Ressam Nilüfer Moayeri ile Pera Galerisinin Sanat Yönetmeni Sabahattin Özbakır'ın Türkiye'den gelerek katıldıkları serginin açılışına, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan başta olmak üzere diplomatlar, Amerikalı ve Türk davetliler, gazeteciler katıldı.

Ressam Moayeri gazetecilere sergiyle ilgili yaptığı açıklamada, İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasının Türk sanatçılara ilham verdiğini ve sanatçıların dünyada İstanbul'u ve Türkiye'yi tanıtmak için çalıştıklarını anlattı.

''Ben de kendi tarzımla İstanbul'u daha sade, basit şekilde, naif çizgilerle, ama onun tüm duygularını vermeye çalışarak bu eserleri yaptım'' diyen Moayeri, New York'taki serginin ardından Floransa-İtalya ve daha sonra Fransa'da kişisel sergisiyle İstanbul'u tanıtmaya devam edeceğini söyledi.

Karma sergiye katılan, ancak New York'a gelemeyen diğer iki ressam ve iki heykeltıraşın eserleriyle ilgili bilgi veren Nilüfer Moayeri, sergide ana temanın İstanbul olduğunu belirtti. Moayeri ''İstanbul o kadar güzel ki, çizilecek o kadar çok yeri var ki, sanatçılara o kadar ilham veriyor ki... Ama İstanbul'u çalışırken insan çok zorlanıyor, çünkü eksik bir şey kalmasın istiyor'' diye konuştu.

Pera Sanat Galerisinin resim bölümü başkanı ve sanat danışmanı Moayeri, Türk sanatının yurt dışında sadece geleneksel sanatlarla değil, çağdaş eserlerle de tanıtılmasının ve temsil edilmesinin önemli olduğunu belirtti.

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da yaptığı açıklamada, Pera Sanat Galerisinin iki yıl önce New York'ta düzenlenen ''Artexpo'' sanat fuarına katıldığını ve sanatçılarla orada tanıştıklarını belirterek, bu eserleri Türkevi'nde de göstermek istediklerini anlattı.

Ana teması İstanbul olan serginin İstanbul'un 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmasından önce ABD'de İstanbul'un tanıtılması ve bu ülkede yaşayan Türklerin vatan özleminin giderilmesi açısından da önemli olduğunu belirten Samsar, gelecek yıl da yine Türkevi'nde İstanbul'u tanıtıcı sergilerin ve daha başka etkinliklerin düzenleneceğini kaydetti. Samsar, Türkevi sanat galerisinin 2010 programının yıl sonuna kadar dolu olduğunu da sözlerine ekledi.

Karma resim ve heykel sergisi Türkevi'nde bir ay süreyle gezilebilecek.

Haber: AA

Fotograf: AA