Sanal alışverişin en önemli isimlerinden olan eBay bir ilke imza attı ve Manhattan, New York'ta 500 metre karelik bir mağaza açtı.

 

ABD'de Noel tatili nedeniyle mağazalar satışlarını arttırmak için çeşitli yollara başvururken, sanal alemin en önemli satış sitelerinden eBay da gerçek bir mağaza açarak herkesi şaşırttı. Ancak bu mağazanın şaşırtan bir başka özelliği daha var. O da sadece Kasım ayı sonuna kadar açık kalacak olması.

eBay yöneticisi Alan Marks, mağazadan sonra satışlar konusunda iyimser olduklarını, bu yılki sanal satışlarda hareketliliğin az olduğunu, tüketicilerin daha az alışveriş yaptığını ve pazarlık yolunu seçtiğini belirtiyor. Tüm bunları gözönünde bulundurarak, müşterilere çok sayıda ürün seçeneğini, daha az fiyatlara sunduklarını belirten Marks, satışlardan umutlu olduklarını kaydediyor.

eBay'da şu ana kadar kayıtlı tam 200 milyon çeşit ürün bulunuyor. Açık arttırma yöntemi hala popülerliğini korusa da, pek çok ürün 'şimdi satın al' seçeneği altında sunuluyor.

Mağazayı ilginç kılan bir başka husus da, mağazada satışa sunulan ürünleri satın alamıyorsunuz. Yani siparişi verip, ürünü mağazada beğendikten sonra ürün adrese teslim ediliyor.

eBay müdavimlerinden Robin Raines, eBay'ın sunduğu kolaylığı ve çeşit çokluğunu sevdiğini belirtiyor. Robin, "Birisi için bir hediyeye ihtiyaç duyduğunuzda, onların beklemediği bir hediye bulabiliyorsunuz. Daha yaratıcı oluyorsunuz. O ürünle ilgili bir konsept yapıp, ilintili ürünleri seçebiliyorsunuz. Yani satın almak istediğiniz ürünle ilgili beyin fırtınası yapabiliyorsunuz," diye konuşuyor.

Turkishny.com/Gülten Sarı