ABD'de 11 Eylül terör saldırılarıyla ilgisi olduğu iddia edilen 5 Guantanamo tutuklusunun New York'a getirilerek burada yargılanma planına Cumhuriyetçi Partililer sert eleştirilerde bulunuyor. Saldırı sonunda yıkılan Dünya Ticaret Merkezleri'nin (WTC) bulunduğu alana çok yakın sivil bir mahkemede yargılanması öngörülen sanıkların, diğer mahkumlarla aynı haklara sahip olacak olmaları Cumhuriyetçilerin sert tepkisini çekiyor.

Yargılamanın, New York Güney Bölgesi mahkemesinde yapılacağı geçtiğimiz hafta duyurulurken, ABD Adalet Bakanı Eric Holder, New York'ta yargılanacak sanıkların Halit Şeyh Muhammet, Walid Bin Attash, Ali Abdul Aziz Ali ve Mustafa Ahmed olduğunu açıklamıştı. Mahkemenin, gizli bilgilerin yer aldığı bölümleri dışında halka açık olması bakımından da tarihi bir hukuki sürecin yaşanacağını gösteriyor. Savcılar beş sanık hakkında da idam kararı isterken, davanın 2010 yılının ilk aylarında başlaması öngörülüyor.

Terör zanlılarının New York'a getirilmesine, saldırılar sırasında New York Belediye Başkanı olan Rudy Giuliani karşı çıkıyor. Şehrin potansiyel olarak saldırı riskine maruz bırakıldığını savunan Giuliani, terör zanlılarının diğer suçlularla aynı hakları elde etmesinin de adil olmadığını düşünüyor. ABD Başkanı Barack Obama'nın teröre karşı ılımlı politika izlediğini ileri süren Giuliani, "Bu son uygulama teröristlere fazlasıyla hak tanıyor. Ayrıca teröristlerin New York'a maliyetinin de ne kadar olacağı ayrı bir konu." açıklamasını yapmıştı.

New York'a terör zanlıların taşınması tartışmalarına Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da katıldı. Clinton önceki akşam NBC kanalında katıldığı "Basınla Buluşma" adlı haftalık programda konuyla ilgili olarak, "Adaletin şimdi yerini bulacağını" dile getirdi. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve şehir yönetiminin tek başına terör zanlılarının güvenli şekilde tutulabilmesini sağlayama muktedir olmayacağını belirten Clinton, federal hükümetin bu konuda şehir yetkililerine gerekli desteği vereceğini vurguladı. Dışişleri Bakanı konuşmasında ayrıca, 11 Eylül saldırılarını yapan kimselerin eylemlerini gerçekleştirdikleri yerde hak ettikleri cezayı almalarının da adaletin vukuu bulması adına önemli olduğunu kaydetti.

(CİHAN)