New York Polis Departmanı, Salı günü The New York Times, The New York Daily News, The New York Post ve El Diario gazetelerine ani bir baskın düzenledi ve gazete ofislerinde arama yaptı.

 

Yetkililer, baskınların 'iş eylemi' soruşturması olduğunu açıklarken, aranan gazeteler hala şaşkınlık içinde.

Yerel medya ise aramaların, New York Gazete ve Mail Dağıtıcıları Sendikası soruşturmasıyla bağlantısı ola gazetelirn ofislerinin aranması olarak nitelendirdi.

Polis şefi yardımcısı Paul J. Browne, baskınları doğruladı ancak aramalarla ilgili detaylı bilgi veremeyeceğini açıkladı.

Bölge Savcısı Robert Morgenthau ise, "Bugün polis yetkilileri, Bölge Savcısının emriyle çok sayıda basılı gazete merkezini ve bir sendikayı aradı. Bu arama, tümüyle iş aktiviteleri ve uygulamalarıyla ilgili. Gazetelerin içeriğiyle bağlantılı bir mesele değildir. Soruşturma sürüyor. Daha fazla bilgi veremeyiz," açıklamasında bulundu.

The New York Post'un sözcüsü Suzi Halpin olayla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.. New York Times yetkilileri ise, polisin Queens'dek bir ofislerinde bir ofis çalışanıyla ilgili olarak arama yaptığını, aramaların gazeteyi hedef almadığını duyurdu.

Turkishny.com/Gülten Sarı