Genç Girişimci Faruk Kabataş, Pizza ile Pideyi Manhattan’daki  “East Village Pizza & Kebabs” adlı mekanında buluşturuyor.

 

1998 yılında ‘Green Card’ını alıp İstanbul’dan New York’a göç eden 34 yaşındaki genç girişimci Faruk Kabataş, Amerika’da yaşayan pekçok Türk’ün en lezzetli Karadeniz pidesini yiyebileceği sayılı mekanlardan birini Manhattan’ın eğlence mekanları ve kültür-sanat ortamlarıyla dünyaya adını duyurmuş East Village’de başarıyla işletiyor.

Kabataş bu konudaki deneyimini Domino’s Pizza’da menajerlik yaparak peliştirmesinin ardından, geldiği ilk yıl dağıtım elemanı olarak çalışmaya başladığı pizzacı dükkanını abisi Mecit Kabataş ile birlikte alarak 7 yıldır geceli gündüzlü birlikte işletiyorlar.

East Village’nin Hareketi İşlere de Yansımış

Bar ve pubların yoğunlaştığı bölgenin cuma ve cumartesi gecesi canlılığını mekanına da taşıyan Faruk Kabataş, özellikle bu günlerde müşterilerin siparişlerini yetiştirmekte zorlandıklarını ifade ediyor. Sabah 11’den sabaha karşı 5’e dek hizmet veren East Village Pizza& Pide, bu yoğunluğun dışındaki günlerde ise civarda yaşayan sakinlerin en çok tercih ettikleri pizza ve pide dükkanı.

Kabataş, Amerika’nın eğlence dünyasından pek çok ismin yanı sıra özellikle Türk başkonsolosluğu ile Birleşmiş Milletler çalışanlarının da sık sık dükkanını ziyaret ettiğini, ayrıca geçmiş dönemlerde İsmail Cem, Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan gibi Türk siyasetinin tanıdık simalarını da dükkanında ağırlamış olmanın ve kendi elleriyle hazırladığı pide ve pizzaları tattırmanın gururunu yaşıyor.

Müşterinin Ana Tercihi Pide

Pideyi bilen müşterilerin pizzadan çok pideyi daha sıklıkla tercih ettikerini, bilmeyenlerin ise bir kez tattıktan sonra tercihlerini pide yönünde kullandıklarını ifade eten Faruk Kabataş, pizza gibi Amerika’da artık gelenekselleşmiş bir yiyeceğe karşı East Village’da Karadeniz pidesini güçlü bir seçenek olarak müşterilerine benimsetmeyi başarmış.

Peynirli, pastırmalı, sucuku, kıymalı ve isteğe bağlı olarak üzerine istenen sebzenın eklenebileceği pek çok pide çeşidinin bulunduğu East Village Pizza& Kebabs’ın pizzaları arasında ise peynirli, tavuklu, kırmızı etli, sebzeli gibi pekçok çeşidinin yer alıyor. Bunların arasında en beğenilen ise, kendi özgün çeşitleri olan patlıcanlı pizza. Patlıcanlı pizza, kızartılmış patlıcan, peynir ile fesleğen ve margaritadan oluşuyor.

Gündüz 3 gece ise 4 kişiyle hizmet verilen 1. Avenu, 9. Cadde'deki ‘East Village Pizza & Kababs’ta genellikle bisikletle tüm East Village bölgesine servis yapılırken, siparişin büyüklüğüne göre ise arabayla her yere dağıtım yapılabiliyor.

Yiyecek sektöründe ABD ile Türkiye arasındaki belirgin farkların ne olduğunu sorduğumuz Kabataş, Türkiye’ye kıyasla emeklerinin karşılığını alabildikleri yanıtını veriyor ve ekliyor “Hemen her köşede pizza dükkanı olan, çok seçenekli bir kentte, müşterileri memnuniyetini sağlamak başarının en önemli anahtarı.”

Oktay Güney- Turkishny.com / Özel