Merkezi New York'ta bulunan Amerikan Türk Cemiyetinin (ATS) verdiği ''Ahmet Ertegün Bursu'' desteğiyle ''The Julliard School''da eğitim gören müzisyen Burak Özdemir, New York'ta konser verdi.

Genç ve yetenekli fagot sanatçısı ve besteci Burak Özdemir, erken dönem müzik üzerine yoğunlaşarak doktora yaptığı ''The Julliard School''dan arkadaşlarıyla kurduğu, sanat yönetmenliği ve orkestra şefliğini yaptığı Barok Oda Müziği grubu ''Musica Sequenza'' ile, ''The Gallery Aufgeraumt''da sezonun açılışını yaptı.

Özdemir, yaklaşık 80 dakika süren konserinde solist olarak fagot çaldı ve kendisine müzisyen arkadaşları soprano Catherine Hancock, Irene Florence Wong (piyano), Liv Heym, Elizabeth Derham, Varinia Oyola-Rebaza (kemanlar), Benjamin Elton Capps (çello) ve Alex Jenkins (kontrabas) eşlik etti. ''Musica Sequenza'', Barok dönemi bestecileri Vivaldi'nin ''Dört Mevsim''inden, Hendel'den ve Bach'dan parçalar sundu.

Burak Özdemir, konserin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, geçen yıl kurduğu ''Musica Sequenza''nın bugüne dek New York'ta Peter J Sharp Theater, Lincoln Center, Ethical Culture of New York, The Juilliard Paul Hall, Maiden Lane gibi önemli konser salonlarında çaldığını ve kendilerine ATS ve Amerikan İrlanda Cemiyeti'nin (American Irish Society) destek verdiğini kaydetti.

''ORTAK İLGİ ALANIMIZ ERKEN DÖNEM MÜZİK''

Özdemir şöyle konuştu:

''Aslında Ansambl'ı (müzik grubunu) oluştururken dikkat ettiğimiz tek şey hepimizin ortak ilgi alanının erken dönem müzik olduğuydu, ben zaten Almanya'da bunu okuyup, bunun eğitimini almıştım, eğitimime devam etmek açısından grubumuzu da daha çok erken dönem üzerine yoğunlaştırdık. Bu proje benim okulla beraber yürüttüğüm ortak bir proje olarak devam ediyor. Almanya'da eğitim alırken de zaten kafamda bu yönde bir proje yaratmak vardı, okul sonrasında ABD'ye gelip kendi müzik grubumu kurup, Barok müzik üzerinde yoğun bir çalışmaya girmek istiyordum. Bu da zaten ATS'nin katkılarıyla ve Ahmet Ertegün bursuyla gerçekleşti.''

Geleceğe yönelik planları hakkında genç sanatçı, Almanya ve ABD'nin ön planda olacağını, ama Türkiye'de de konserler vermek istediğini belirtti. Geçen yıl Bülent Eczacıbaşı'nın konuk şef olarak katıldığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nda verdiği konser sırasında Türkiye'nin enerjisini ve atmosferini özlediğini fark ettiğini kaydeden Özdemir, ''Bu duyguyu daha sıcak ve taze tutmak istiyorum'' dedi.

''BAROK MÜZİĞİNE BÜYÜL İLGİ VAR''

''Musica Sequenza''nın ABD'de yoluna devam edeceğini, ama aynı zamanda bu projeyi Avrupa'ya da taşıma niyetinde olduğunu anlatan Özdemir, Barok müziğine son dönemde büyük bir ilgi olduğuna inandığını, bu durumun Türkiye için de geçerli olduğunu ve özellikle İstanbul Barok Günleri ve Festivallerine çok büyük talep olduğunu söyledi.

Barok müzikte uzmanlaşan bir Türk fagot sanatçısı olmanın nasıl olduğunun sorulması üzerine ise Özdemir, ''Özellikle Amerikalılara biraz egzotik bir his verdiğimi düşünüyorum. Bana gelip yorumlarımı değişik bulduklarını söylüyorlar, bunda Türk olmamın, Türkiye'den gelmemin büyük etkisi var, bu sanatıma yansıyor'' dedi.

Özdemir, Almanya ile bağını koparmadığını da belirterek yılın belli aylarında Berlin ve Hamburg'ta başka müzik gruplarıyla konserler verdiğini, bazen Fransa ve İtalya'da turnelere gittiğini anlattı.

New York'ta ''Dance Theater Workshop''a da sanatçı olarak kabul edildiğini, bundan büyük mutluluk duyduğunu belirten Özdemir, gelecek Nisan ayında ABD'de bir CD çıkaracaklarını da söyledi.

Özdemir, ''Musica Sequenza''nın New York'ta 21 Ocak, 13 Şubat ve 26 Martta yine konserlerinin olacağını sözlerine ekledi.

İş Bankasının düzenlediği genç yetenekler yarışmasında 2005 yılında birinci olan Burak Özdemir, İstanbul Üniversitesi Konservatuvarını tamamladıktan sonra Berlin Sanat Üniversitesinde master yaptı.

Genç sanatçı, bugüne dek Sergio Azzolini, William Christie, Nicholas McGegan, Les Arts Florissants, Fazıl Say, Lionel Party, Mitzi Meyerson, Johannes Rupe, Beni Araki, Jochen Schneider, Milan Turkovic, Kalomos Ensemble, Gürel Aykal ve The Juilliard New Ensemble gibi isim ve gruplarla çalıştı.

Fagot sanatçısı olmasının yanı sıra elektro-akustik müzik bestecisi de olan Özdemir 2007 yılında yazdığı fagot, piyano ve elektronikler için olan eseri ile Paul Hindemith Vakfının ödülüne layık görüldü.

ATS

ABD'de Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla 1949 yılında kurulan ATS, Atlantik Plak Şirketinin kurucusu ve ATS'nin uzun yıllar onursal başkanlığını yapan merhum Ahmet Ertegün anısına başlattığı müzik fonu ile New York'ta ''The Juillard School''da okumak isteyen Türk sanatçılarına burs veriyor.

Haber: Özlem Şahin Şakar- AA

Fotograflar: Basri Şahin- AA