New York'ta faaliyet gösteren Amerika Türk Kadınlar Birliği (ATKB) 50. kuruluş yıl dönümünü kutladı.Sanatçı Nükhet Duru'nun renk kattığı gece, Times Meydanı'ndaki Mariott Oteli'nde düzenlendi.

New York'ta Atatürk ilkelerine bağlı olarak 39 yıldan beri Türk Evi'nde Türk çocuklarına eğitim veren Atatürk Okulu’nu da bünyesinde bulunduran ATKB'nin başkanı Sermin Özçilingir, gecede yaptığı konuşmada, derneklerinin ABD'de Türk dili ve kültürünü tanıtmak ve yaymak, Amerika'da yaşayan Türk toplumunu bir araya getirmek, Türk ve Amerikan kadınlarının dostluğunun geliştirmek gibi pek çok hizmette bulunduğunu anlattı.

Bu hizmetlerin başında Atatürk'ün ''Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir'' sözünü yerine getirecek gençlerin yetiştirilmesi olduğunu vurgulayan Özçilingir, Atatürk Okulunun kurucusu Ayla Erdamar'a müteşekkir olduklarını, ATKB'nin eski tüm başkanlarına, yönetim kurulu üyelerine ve Atatürk Okulu Müdürü Tülay Taşkent'e de teşekkür ettiklerini belirtti.

Özçilingir, ATKB'nin kurulduğu günden bugüne Atatürk'ün kadınlara verdiği önemin bilincinde olarak etkinlikler düzenlediğini vurguladı.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan da yaptığı konuşmada, ATKB'nin 50. kuruluş yıl dönümünü kutlamasının çok anlamlı olduğunu belirterek, ATKB ve bünyesindeki Atatürk Okuluyla gurur duyduklarını belirtti.

Daimi Temsilci, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin son dönemde önemli gelişmeler gösterdiğini, ATKB gibi derneklerin bu ilişkilerin daha da gelişmesine katkıda bulunduklarını söyledi.

Geceye yoğun programı nedeniyle katılamadığı için yazılı bir mesaj gönderen Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy da ATKB'nin 50. kuruluş yıl dönümünü kutlayarak derneğin başta Atatürk Okulu’nun organize edilmesi de dahil tüm hizmetlerini takdir ettiklerini belirtti.

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ise yaptığı konuşmada, kadınların huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşları olduğunu, gelecek nesillerin yetişmesinde önemli bir rol oynadıklarını ifade etti.

ATKB'nin ABD'de 50 yıldan beri kadınlar arasında birlik ve beraberliği sağladığını, bünyesinde faaliyet gösteren Atatürk Okulunun genç nesillere Türk dilini ve kültürünü, örf ve adetlerini öğretmek için yoğun çaba harcadığını belirten Samsar, bu ülkede yaşayan tüm Türk kadınlarını ATKB'ye üye olmaya çağırdı.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Kaya Boztepe de yaptığı açıklamada, Türk halkının Atatürk'ün ilkeleri doğrultusunda birlik ve bütünlük içinde olması, ABD'deki Türk toplumunun da Türk devletinin bu temel ilkelerini gözetmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyetin ilanından sonra kadınlara verilen değerin arttığını ve Atatürk'ün kadınlara seçme ve seçilme hakkını Almanya, Fransa ve İsveç gibi ülkelerden önce verdiğini anımsatan Boztepe, New York'taki Atatürk Okulunun diğer eyaletlerde de açılması dileğinde bulundu.

Gecede ABD'de yaşayan genç ve başarılı müzisyen Sinem Saniye, Nükhet Duru'dan önce sahne aldı. Çekiliş ve açık artırma yapılan geceden elde edilen gelir Atatürk Okuluna bağışlanacak.

Açık artırmada Atatürk'ün resimleri, yağlı boya tablolar, modacı Nedret Taciroğlu'nun ATKB'ye bağışladığı bir gece elbisesi, Bedri Koraman'ın bir karikatürü ve müzisyen Sinem Saniye'nin gitarı satıldı.

NÜKHET DURU

ATKB'nin 50. kuruluş yıl dönümü gecesine Nükhet Duru da katıldı. Geceye eski ve yeni tüm şarkılarıyla renk ve coşku getiren Nükhet Duru, programından önce gazetecilere yaptığı açıklamada, New York'ta ATKB'nin programına ilk kez katılacağını, ama ATKB'nin çalışmalarından ve Atatürk Okulundan haberdar olduğunu, derneğin ve okulun Türk çocuklarına köklerini öğretebilmek ve köklerinden kopmamalarını sağlamak için gerçekten büyük özveriyle çalıştığını ifade etti. Duru ''Ben de bu kadar özel hanımefendilerin derneğine ne yapabilirim diyerek, zevkle, bütün kalbimle isteyerek buraya geldim. Ben de çorbaya bir tuz katabilirsem bu akşam ne mutlu bana'' diye konuştu.

Kadın hakları konusunda ilerleme görüp görmediği sorulan Nükhet Duru, Türk kadınlarının haklarının başta büyük şehirlerde olmak üzere zaman içinde yavaş yavaş geliştiğini belirttikten sonra şöyle konuştu:

''Aslında ben konuya özellikle kadın hakları diye bakmıyorum, insan hakları olarak değerlendirmek istiyorum. Bir eşitlik açısından yürümemiz gerektiğini düşünüyorum. Kadınların ezilmeden ihtiyaçları olan haklarına sahip çıkmalarını isterim tabii ki, bunda da büyük ölçüde sevindirici ivmeler kazanıldı.''

New York'u bütün sanatçıların sevdiği gibi kendisinin de sevdiğini anlatan Duru, ''Hani dünyanın kalbinin attığı söylenir ya burada, onun için sanatçılar için cezbedici bir şehir, üstelik İstanbul'a da çok benziyor, kokusu, havası, bu yüzden hoşuma gidiyor'' diye konuştu.

''NEW YORK'TA KLİP ÇEKMEK ENTERESAN OLUR''

Duru, 1,5 ay sonra çıkaracağı yeni albümünün bir parçasının klibini New York'ta çekmeyi düşünüp düşünmediğinin sorulması üzerine ise, ''Neden olmasın, belki bu akşam da birazcık şöyle bir şarkıdan örnek veririm, aslında (New York'ta klip çekmek) enterasan olur, Mete Özgencil ile gelip burada bir klip çeksek, aklımda yoktu, ama çok güzel olur'' dedi.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Nükhet Duru'nun gecenin ilk yarısında verdiği mini konserin arkasından kendisine teşekkür etmek istediğini belirterek, sanatçının KKTC'nin eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın daveti üzerine sık sık KKTC'ye gittiğini ve burada Kıbrıs'ta pop müziğinin gelişimine büyük katkılarda bulunduğunu anlattı.

Eşi Lale Apakan'ın o dönem başkanlığını yaptığı Dışişleri Bakanlığı Mensupları Eşleri Dayanışma Derneğinin Ağrı'da yatılı bölge okulunun yapılması amacıyla düzenlediği etkinliğe Duru'nun destek amacıyla katıldığını ve bugün Ağrı'da yatılı bölge kız okulunun yapıldığını anlatan Daimi Temsilci, Atatürk Okuluna destek vermek amacıyla New York'a da gelen Duru'ya teşekkür etmek istediğini belirtti.

Nükhet Duru da Apakan'a teşekkür etti ve ''Bütün dileğim ülkemden aldığımı, daha fazlasıyla ülkeme geri verebilmek'' diye konuştu.

Bu arada, gecenin ilerleyen saatlerinde programa Dr. Mehmet Öz de kısa bir süreliğine katıldı.

Geceye katılanların yoğun ilgi gösterdiği Öz, Atatürk Okulu öğretmenleri başta olmak üzere katılımcılarla hatıra fotoğrafları çektirdi.

Haber: Özlem Şahin Şakar – AA

Fotograflar: Turkishny.com