Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz ile eşi Jenie Markowitz İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşısı, Kızlarağası Hanı’nda boyoz, İzmir gevreği, Bergama peyniri ve zeytin eşliğinde kahvaltı etti.

Kemeraltı Çarşısı’nın tarihi dokusuna hayran kalan Makowitz ve eşi handa nazar boncuğu satın aldı.Kızlarağası Hanı’nda Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan ile birlikte bağlama çalan Markowitz antika bir telefonu kulağına götürüp, ”Mr.Obama İzmir’den selamlar gönderiyorum “dedi.

Bir satıcının kendisine gösterdiği gramofon için de,”Yaşlıyım ama o kadar değil ”diyen Markowitz, İstanbul’un Manhattan’a İzmir’in de Brooklyn’ye benzediğini söyledi.

Markowitz,Başkan Tartan’a İzmir’i çok beğendiğini belirtip, başkanlıkları değiştirmeyi önerdi. Markowitz ve Tartan efe başlığı, Jenie ise kına gecelerinde gelinlerin kulandığı başlığını takarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Kemeraltı esnafının da ilgi gösterdiği her iki konuk fincanda pişen kahve eşliğinde lokum yedi. Tükiyeli Musevi bir aileden geldiğini hatırlatan Markowitz,” Türkiye’de insanlar çok  sıcak kanlı. Özellikle İzmirliler dışarıda eğlenmeyi çok seviyor. Türkiye eski, köklü ve tarihi bir ülke, kültürünün güzelliklerini görüyoruz. Amerika’da bu yok. Kardeş şehir anlaşmasının ardından ülkemden çok sayıda insan buraya gelecek “diye konuştu.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı bir uçtan bir uca gezen Markowitz ve eşi İzmir’in sembolü olan Saat Kulesi önünde güvercinlere yem attılar ve anı fotoğraf çekildiler. Başkan Tartan, kardeş şehir anlaşmasının İzmir’e ekonomik anlamda çok şey kazandıracağını vurgulayarak,” Zengin Amerikalılar kentimize gelecek. Ayrıca ülkemizin lobi faaliyetleri daha da güçlenecek. Kültür, tarih, sanat ve sağlık turizminin yanında yemek kültürümüzü de tanıtacağız.İzmir’e daha çok Amerikalının gelmesi,birçok anlamda kazanç. Ben kentimize gelen her konuğa, Kordon’u,Alsancak’ı, Kadifekale’yi, Kemeraltı çarşısını, İzmir’in tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtmaya çalışıyorum “dedi.

Turkishny.com