Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin New York Temsilcisi Büyükelçi Kemal Gökeri, Rumların yurtdışında Türkiye ve KKTC aleyhine dava açmasının ve mahkemelere sürekli şikayette bulunmasının adadaki çözüm sürecine faydalı olmadığını, Rumların bundan sakınması gerektiğini belirtti.

Gökeri, eşi Figen Gökeri ile birlikte KKTC'nin 26. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Türkevi'nde resepsiyon verdi.

Resepsiyona, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan ve eşi Lale Apakan, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve eşi Feruze Samsar, Azerbaycan BM Daimi Temsilcisi Yardımcısı Tofig Musayev,Somali'nin BM Daimi Temsilcisi Dr. Elmi Ahmed Dualeh, Suudi Arabistan'ın BM Daimi Temsilcisi Fevzi Bin Abdülmecid Şubukşi, İslam Konferansı Teşkilatı Temsilcisi Abdül Vahab, Burkino Faso'nun Daimi Temsilcisi Michel Kafando, Fas'ın Daimi Temsilci Yardımcısı, ABD'de yaşayan Kıbrıs Türk toplumunun temsilcileri, yabancı ve Türk diplomatlar ile gazeteciler katıldı.

{jumi [vid111409.html]}

Büyükelçi Gökeri resepsiyonda gazetecilere yaptığı açıklamada, KKTC'nin kuruluşunun 26. yılını kutlamaktan son derece mutlu olduklarını belirterek, "Bugün Kıbrıs Türklerinin en mutlu olduğu günlerden biridir diyebilirim" dedi.

Aralık 1963'ten 1974'teki Barış Harekatına kadar Kıbrıs Türk halkının çok çile çektiğini vurgulayan Gökeri, Türkiye'nin 1974'teki Barış Harekatıyla Kıbrıs Türk halkının özgürlüğe kavuştuğunu ve 15 Kasım 1983'te kendi cumhuriyetini kurduğunu söyledi.

Gökeri, "Çok şükür ki, herhangi bir korkumuz, derdimiz, can korkumuz yoktur, bugün barış içinde, huzur içinde kendi devletimizin çatısı altında yaşıyoruz ve inşallah KKTC'yi bulunduğumuz noktadan daha da ileriye götüreceğiz" dedi.

Gökeri, resepsiyona katılan yabancı diplomatlara da teşekkür ederek, "Özellikle Müslüman ülkelerin bize yakınlık göstermeleri bizi mutlu etmektedir. Ümit ederim, bu eğilim gittikçe artar, daha da ileri boyutlara ulaşır. Rumların adanın tek hakimi olmadığı, Kıbrıs'ta iki eşit egemen halk bulunduğu gerçeğinin bu tür sosyal olaylarla bile görülmesi, belki Rumların dikkatini çeker ve bize karşı daha dikkatli davranırlar" diye konuştu.

-MÜZAKERELER-

Adada devam eden müzakerelerle ilgili olarak ise Gökeri şunları söyledi:

"Biz barışçıl bir çözüm için tüm iyi niyetimizle, tabii Türkiye'nin destek ve teşvikiyle görüşmelere devam etmekteyiz. Ümidimiz, en kısa sürede hakkaniyete dayalı bir çözümün bulunmasıdır. Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye olarak biz gayet yapıcı bir şekilde görüşmelere devam ediyoruz. Ümit ederim, Rum tarafından da karşılık görürüz, iyi niyetimize karşılık onlar da biraz esnek davranırlar ve iki toplumun, iki halkın barış içinde, egemen, eşit olarak yaşayabileceği bir çözüme varabiliriz."

Gökeri, bir soru üzerine, "diplomatlar olarak müzakerelerden ümitli olmak durumunda olduklarını ve çözüm yönünde ellerinden geleni yaptıklarını" belirterek, "Uzattığımız barış eline Rumların yanıt vermesi lazım. Bu şekilde belki bir çözüme varabiliriz" dedi.

Gökeri, İngiltere'nin adada devam eden barış müzakerelerini teşvik için taraflara "toprak" verme teklifiyle ilgili bir soru üzerine ise, KKTC'nin durumu değerlendirmekte olduğunu, bu önerinin yeni olmadığını, Annan planının görüşüldüğü zamanlarda da İngiltere'nin buna benzer bir öneriyi yaptığını hatırlattı.

KKTC Temsilcisi, Kıbrıs'ta mal mülk konularıyla ilgili olarak yurtdışında açılan Rum davalarıyla ilgili bir soru üzerine ise Kıbrıs'ın hukuki değil, siyasi bir sorun olduğunu belirterek, "Rumlar böyle hukuksal yollara başvurup Kıbrıs sorununu çözmeye çalışıyorlarsa boşuna uğraşıyorlar" dedi.

Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik olarak BM Genel Sekreterinin iyi niyet misyonu çerçevesinde yıllardır süren siyasi sürece işaret eden Gökeri, bu süreci iki halkın sonuca ulaştırması, çözmesi gerektiğini, bunun mahkemelerle çözülecek bir konu olmadığını belirtti.

Gökeri, "Kanımca Rumların böyle bir yönteme başvurması, mahkemelere sürekli olarak bizi şikayet etmesi ve hakkımızda tek yanlı kararlar aldırtmaya çalışması çözüm sürecine faydalı değildir, bundan sakınmaları gerekmektedir. Aynı zamanda dış dünyanın, diğer ülkelerin de Rum tarafını böyle bir yönteme başvurmaktan alıkoyması lazım. Gerek Türkiye, gerekse KKTC aleyhine açılan bu davalar, adadaki görüşmeler sürecine katkı yapmıyor, tam tersine sorun çıkarıyor, sürece zarar veriyor" ifadesini kullandı.

NEW YORK (A.A) - Özlem Şahin Şakar

Fotoğraf: AA