New York’un en önemli merkezleri arasında yer alan Brooklyn ile Konak Belediyesi kardeş şehir oldu. Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz eşi Jenie Markowitz ile İzmir’e giderek Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan ile kardeş şehir protokolünü imzaladı.

İki belediye başkanı imzaladıkları anlaşmaları birbirlerine teslim ederken Konak Belediye Başkan Hakan Tartan, Brooklyn Belediye Başkanı Markowitz’e kentin sembolik anahtarını teslim etti. İzmir’i çok beğendiğini ifade eden Markowitz, “Bizim de denizimiz ve kıyılarımız var ama sizin kıyılarınız çok daha güzel” dedi. Kardeş şehir protokolü imza törenine Amerikan-Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Yusuf Sami Özçayır da katıldı.

Markowitz’in yakasına taktığı Türk Bayrağı ve Atatürk rozeti dikkat çekti. Gazetecilerin sorusu üzerine Markowitz Türk Bayrağı’nı geçen sene İstanbul’da bir lokanta işletmecisinin hediye ettiğini, Atatürk rozetini ise İzmir’de kendisinin aldığını söyledi. İki başkan imzaların atılmasının ardından ABD ve Türk bayraklarını sallayarak kardeş şehir olmalarını kutladılar.

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ise iki hafta önceki ABD ziyaretinde Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz’i ziyaret ettiklerini ve kardeş şehir ön protokolünü imzaladıklarını, Markowitz’in de sözünü verdiği gibi hemen İzmir’e geldiğini belirterek, “Kardeş şehir ilişkimiz İzmir ve Türkiye'nin tanıtımı açısından çok yararlı bir anlaşma olacak “dedi. Markowitz’in yüzde 85 oy oranı ile belediye başkanlığına seçildiğini hatırlatan Başkan Tartan, “İki belediye başkanı olarak geliştirecekleri iyi ilişkilerin hem Türk-Amerikan ilişkilerini hem de Türkiye’nin ABD’deki lobi faaliyetleri ile İzmir ve Türkiye’nin turizmini geliştirecektir” dedi.

Gerçekleştirilecek olan karşılıklı işbirliği ve çeşitli etkinliklerle İzmir ve Türkiye'nin ABD'de çok olumlu bir şekilde tanıtımının yapılacağını belirten Başkan Tartan şöyle konuştu:

“Brooklyn ve Konak Belediyesi arasında imzaladığımız protokol sonrasında iyi ilişkiler gelişecek. Gerek İzmir ve gerekse ülkemizi yakından ilgilendiren tanıtım amaçlı çalışmalara hemen başlayacağız. İzmir'in, kültür, sağlık, sanat ve turizm gibi zenginliklerle dolu değerlerini Amerikalılara anlatıp, İzmir'e daha çok turist gelmesine yardımcı olacağız. New York ve İzmir sahip oldukları zenginliklerle çok önemli şehirler, bu işbirliği çerçevesinde Türkiye ve ABD arasında iyi ilişkileri geliştirmek için de elimizden geleni karşılıklı olarak yapmaya karar verdik. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen, 29 Ekim Cumhuriyet’in 86. yılı kutlama etkinlikleri sırasında temeli atılan kardeş şehir anlaşması sonrasında ülkemiz, ABD’deki pozitif lobi çalışmaları sırasında aktif rol alacak.”


Marty Markowitz de  Brooklyn’in ABD’de Türklerin en çok yaşadığı kentlerden biri olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“2.6 milyonluk nüfusumuzun 50 binini Türkler oluşturuyor. Türklerle ilişkilerimiz son derece kuvvetli. ABD ve Türkiye  her zaman dost iki ülke oldu. ABD Müslüman, Musevi, Hindu, Hiristiyan her topluma açık hoşgörü ülkesi. Hepimiz birbirimize çok saygılı mutlu bir şekilde yaşıyoruz. Hepimizin bir tek tanrısı var. Sıcak ilişkilerimizle demokrasimizi daha da geliştirelim ki ileride çocuklarımız barış içerisinde yaşayabilsin.”

Turkishny.com