Azerbaycan, Özbekistan ve Türkiye'de yüzyıllarca yaşayarak Türk kimliği ile bütünleşmiş Yahudiler, New York'ta düzenlenen sempozyumla bir araya geliyor.

 

Amerikanın Türk Koalisyonu (TCA), Türk Amerikan Dernekleri Birliği (ATAA), Amerika Azerbaycan Derneği (ASA), Amerika Azerbaycan Konseyi (AAC) ve Türk of America dergisi tarafından ortaklaşa düzenlenen "Türk Dünyasında Yahudi Kimliği" sempozyumu 23 Kasım Pazartesi günü  Amerikan Sefarad Federasyonu'nun New York'taki merkezinde gerçekleştirilecek ve Amerikan Sefarad Federasyonu, Türk Amerikan Action Komitesi, Buhranı Musevi Cemiyeti, Uluslarası Mountain Musevi Kuruluşu ve Kafkas JYC programın destekleyici kuruluşları olarak etkinliğe katılacaklar.

Sempozyumda, Türk dünyasının değişik coğrafyalarında yaşayan Yahudiler deneyimlerini, yaşamlarını ve tecrübelerini paylaşacak.Türkiye, Azerbaycan ve Özbekistan dahil olmak üzere Türk Dünyasının önde gelen Musevi Kuruluş Temsilcilerinin konuşmacı olarak katılacağı programa, "Umutsuz Saatler" adlı filmin yönetmeni Victoria Barrett ile Broadway'de son dönem adından sıklıkla söz ettiren Rock of Ages müzikalinin yapımcılarından İstanbullu Baryy Habib de katılacak.

Türk Dünyasındaki Yahudi Kimliği, mirası, sosyal ve kültürel konularında yer alacağı panelde ayrıca Stas Shpanin tarafında bir resim sergisi tanıtılacak. Ayrıca Osmanlı arşivlerinde yer alan Osmanlı-Yahudi toplumu ilişkilerini gözler önüne seren orjinal belgelerinden büyütülmüş tabloları da sergilenecek.

Amerikan Sefarad Federasyonu, Türk Amerikan Action Komitesi, Buhrani Musevi Cemiyeti, Uluslarası Mountain Musevi Kuruluşu, Kafkas JYC, Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası ve Özbek Girişim Cemiyeti'de sempozyuma destekleyici kuruluşlar olarak katılacak.