ABD'nin New York kentinde Türkevi'nde düzenlenen 10 Kasım Atatürk'ü anma programına yoğun katılım oldu.

New York Başkonsolosluğu himayesinde Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF), Türk-Amerikan Mimarlar Mühendisler ve İlimadamları (MİM) ve İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği-USA (İÜMEZ-USA) tarafından düzenlenen programı, MİM adına Prof. Dr. Eser Uzun Belding ve İÜMEZ-USA Başkanı Mehveş Sönmez sundu.

Yaklaşık 3 saat süren ve New York'taki Türk toplumunun çok yoğun ilgi gösterdiği programda, Türkiye'nin ilk Kültür Bakanı da (1971 yılında) olan Bilkent Üniversitesinden Prof. Talat Halman, modern ve laik Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü tamamen kendi sözleriyle anlatan "Atatürk Alive In His Own Words" adlı İngilizce bir sunuş yaptı. Sunuşunun sonunda uzun süre ayakta alkışlanan Halman, konuşmasının başında ise "Atatürk'ün yaydığı aydınlığın devam ettiğini ve bu aydınlığın her türlü karanlığı yeneceğini" belirtti.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan da anma programında yaptığı konuşmada, Atatürk'ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşının birkaç neslin büyük fedakarlıklarıyla, Anadolu halkının verdiği büyük bir mücadeleyle kazanıldığını belirtti. 1920 Anayasasının çok önemli olduğunu ve bu anayasayla ilk defa kişilerle devlet arasında yurttaşlık ilişkisinin oluştuğunu söyleyen Apakan, çoğulculuk, demokrasi, hukuk devleti ve laiklik ilkelerinin hep Atatürk'ün eseri olduğunu belirtti. Apakan "Ben 21. yüzyılda da bu fikirlerin, bu görüşlerin bizi daha da ileri götüreceğine inanıyorum, Atatürk'ün vizyonu ve perspektifi devam etmektedir" diye konuştu.

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da konuşmasının başında, "Bu salon nice kalabalıklar gördü, ama ilk defa bu kadar coşkulu, bu kadar kalabalık bir kalabalığı gördü, hepinize geldiğiniz için teşekkür ederim" dedi. Samsar, Atatark'ün tarihe ve insanlığa mal olmuş kişiliğiyle gurur duyduklarını belirterek şöyle konuştu:

"Atatürk, düşünceleri, başarıları, eserleri, ilke ve devrimleriyle çağı aşan büyük bir liderdir. 10 Kasım, Türk milleti için büyük kurtarıcısını anma günü olduğu kadar, sahip olduklarının değerini bilerek Cumhuriyet'in erdemlerine sadakatini, ve Atatürk'ün ideallerini gerçekleştirme konusundaki kararlılığını gösterme günüdür. 10 Kasım, Atatürk'ü anlama günüdür, Atatürk'ü anlamak, Cumhuriyet'e, onun laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan yapısına sahip çıkmak demektir."

TADF Başkanı Kaya Boztepe de Atatürk'ün ilkeleri, reformlarıyla bütün dünyaya örnek olan bir lider olduğunu belirtti. ABD'deki Türk toplumuna çağrıda bulunan Boztepe, "Hepinizi laik Cumhuriyetin, Atatürk ilkelerinin çatısı altında burada bekliyoruz, daha da fazla kalabalık görmek istiyoruz. ABD'de yaşayan Türk vatandaş ve soydaşlarının laik Cumhuriyet için yapacakları yardımlar çok fazla" dedi.

BM Daimi Temsilciliği Askeri Ataşesi Albay Savaş Celepoğlu da yaptığı konuşmada Atatürk'ün Harbiye'ye gelişinin yıldönümlerinde Kara Harp Okulunda yapılan geleneksel yoklamayı anlatarak, "Sevgili Ata'mızı içimizde yaşamak ve yaşatmak dileğiyle, sevgili Ata'm huzur içinde yat" diye konuştu.

Programda Atatürk Okulu öğrencilerinin söyledikleri şarkılar, marşlar ile Atatürk Korosu ve Bizim Koro'nun birlikte verdiği mini konser beğeni topladı. Gecenin sonunda tüm konuklar, "Harbiye Marşı"na ayakta alkışlarıyla tempo tutarak hep bir ağızdan katıldı.

Haber: AA

Fotograflar: Oktay Güney - Turkishny.com