Federal ve yerel kurumların, kaçak göçmenlere yönelik baskıları artarken, bu baskıdan bunalan pek çok şirket de göçmen çalışanlarını işten çıkarmaya başladı. Bunun son örneği New York merkezli ABM şirketinde yaşandı. ICE'nın baskın ve incelemeleri sonucunda, kurumda yasadışı olarak istihdam edildiği belirtilen 1.250 apartman görevlisinin işine son verildi. Şirket ülke genelinde, kapıcılık hizmetleri veriyordu.

Minnesota Göçmenlik Hukuk Merkezi başkanı John Keller, işten çıkarmaların Ekim ayında gerçekleştiğini açıkladı. Haziran ayında işçilerin sendikasından bir telefon aldığını ve işten çıkarma baskısından bahsedildiğini söyleyen Keller, ICE'ın şirketi böyle bir karara zorladığını belirtti.

ABM, çalışanlarla ilgili ICE'a bazı belgeler gönderdi ancak ICE, çalışanların yasal statüsünü içeren belge talebinde bulununca kurum da yasadışı göçmenleri işten çıkarmak zorunda kaldı.

ABM Başkan Yardımcısı Tony Mitchell ise, federal yasaların gerektirdiği şekilde davrandıklarını kaydetti.

İşçilerin işten çıkarıldığına dair kaleme alınan mektubun bir kopyası da basına açıklandı. Mektupta, "ICE, ABM'nin çalışanlarla ilgili gönderdiği belgelerin I-9 istihdam formunda belirtilenleri karşılamadığını ve çalışanların yasal konumunu bildiren belgeleri istediğini belirtmiştir." diyerek içinde bulunduğu açmazı çalışanlarına bildirdi.

Kurum, çalışanlardan yasal durumlarını gösteren belgeler istedi ve süre birkaç kez uzatıldı ancak süre Ekim ayında doldu. Bu süre içinde belge getiremeyen 1.250 kişinin de işine son verildi.

Turkishny.com/Gülten Sarı