New York Valisi David Paterson, New York'un Noel'den önce beş parasız kalacağını açıkladı.

Vali Paterson dün yaptığı ve New Yorkluları ürküten açıklamada, eyaletin bütçesinin tükenmek üzere olduğunu, 1 ay daha idare edilmesinin bile zor olduğunu söyledi.

Yasayapıcılara seslenen ve tek seçeneğin, eğitim ile hastane giderlerinin kısıtlanması olduğunu ifade eden Paterson, acilen bütçe açığının kapatılması çağrısında bulundu.

Paterson, Meclis genel birleşiminde bu mesajı verirken, bazı yasa yapıcılar olayı Paterson'un yeniden seçilmesi için yaptığı bir manevra olarak nitelendiriyor. Ancak, Vali, "4.5 hafta sonra beş parasız kalacağız. Birşey yapmamamız halinde bu gelecek nesilleri tehdit edecek," uyarısını yineledi.

Bu açıklama, Vali ile Meclis arasındaki gergin savaşın da bir göstergesi olarak nitelendiriliyor.

Vali, 3.2 milyar dolarlık bir kesinti yapılması gerektiğini, bunun da okullara ve hastanelere yapılan yardımdan kesilebileceğini savunuyor.

Hayli ciddi görünen Paterson, "Politik kariyerimi ipotek edeceğim ancak New York eyaletinin kaderini ipotek altına aldırmayacağım," çıkışı yaptı.

Buna karşın, üst meclis'te çoğunluğu ellerinde bulunduran Demokratlar, okul ve hastane giderlerinin kesilmesine sıcak bakmıyorlar çünkü kesintiler yerel mülk vergilerinde bir artış anlamına geliyor.

Bu da, Long Island, Westchester ve eyaletin diğer bölümlerinde Demokratların yeniden seçilmesini tehlikeye atabilir.

Şimdi gözler Paterson ve Meclis arasındaki gerilimde kimin kazanacağında.

Turkishny.com / Gülten Sarı