New York’ta son yıllarda yükselen ‘sarhoş anne’ salgını yetkilileri telaşlandırıyor. Yapılan araştırmalara göre son beş yılda sarhoş araba kullanan annelerin oranında büyük artış meydana geldi.

 

İçkili olarak direksiyona geçen anneler, hem kendilerinin, hem de çocuklarının hayatlarını tehlikeye atıyor.

New York’ta son yıllarda yükselen ‘sarhoş anne’ salgını yetkilileri telaşlandırıyor.

Yapılan araştırmalara göre son beş yılda sarhoş araba kullanan annelerin oranında büyük artış meydana geldi. İçkili olarak direksiyona geçen anneler, hem kendilerinin, hem de çocuklarının hayatlarını tehlikeye atıyor.

Son on yılda New York’ta içkili araba kullanmaktan tutuklanan annelerin sayısında yüzde 29 yükseliş meydana geldi. Annelerin en çok içkili araba kullandığı saatlerin çocuklarını okuldan almadan hemen önceye denk geldiğine işaret eden yetkililer, içkili annelerin araç sürerken çocuklarını da arabada bulundurduğunu kaydediyor. Yetkililer, meydana gelen kazalarda çok sayıda çocuğun yaşamını yitirdiğini belirtiyor.

New York, Connecticut ve New Jersey eyaletlerinde arabada çocuk olduğu halde içkili araç kullanmak sadece ‘hafif suç’ kapsamına girerken, New York eyaletinde bunu ağır suç kapsamına almak için girişimler devam ediyor. Geçtiğimiz yıl, New York’ta alkollü sürücüler 200 çocuğun hayatını kaybetmesine neden oldu.

ANKA