Liseli bir grup arkadaş, New York sokaklarında dövebilecekleri, saldıracakları Hispanik arıyordu ve bir gün fazla ileri gidip bir Hispanik'i öldürdüler. Olayın ardından çok sayıda Hispanik ortaya çıktı ve gençlerin kendilerine de saldırdığını açıkladı.

Cinayetten yargılanan gençlerden Anthony Harfford, "Jose, Kevin ve ben birden karşısına çıktık ve Jose onu yumruklamaya başladı. Bunu her zaman değil, haftada bir kez yapıyorduk," diyerek düzenli olarak Hispaniklere saldırdıklarını itiraf etti.

Özellikle Long Island'ın güneyinde, Hispanik nüfusun artış göstermesiyle birlikte, Ekvadorlu göçmen Marcelo Lucero, bir sokak köşesinde bıçaklanarak öldürülmüştü.

Ancak bugüne kadar olay çözülememişti. Polis soruşturmayı derinleştirince 7 gence ulaştı. Polisin ulaştığı bir başka gerçek de, kentteki Hispanikler'in düzenli olarak saldırı ve tacizlere uğradığıydı. Bu nefret suçu yaygınlaşırken Hispanikler korktukları için yasal şikayette bulunmuyordu.

Saldırıya uğrayan Hispanikler, polisle temasa geçme konusunda isteksiz olduklarını, göçmenlik statülerinin sorulmasından korktuklarını belirtiyor. Öldürülen Lucero'nun cenaze töreninde sonra bir vaiz Hispanik saldırı kurbanlarını ziyaret ederek deneyimlerini paylaşmak istedi ve ortaya ilginç bir sonuç çıktı. Onlarca Hispanik aynı sorunu yaşıyordu.

Papaz Dwight Lee Wolter, "Pek çok kişi, saldırıya uğrayan bir Hispanik'i dinlemek için oradaydı. Sonra birden çok sayıda kişi aynı şeyleri yaşadıklarını söyledi," diyerek durumun vehametini ortaya koydu.

Şimdi polis, Lucero'nun ölümü ve diğer saldırılarla ilgili 7 genci tutukladı ve gençler mahkemede hesap veriyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı