New York'ta federal bir yargıç, mevcut seçim sisteminin Hispanikler açısından adaletsiz olduğuna hükmetti ve White Plains, Port Chester'deki seçim sistemini Hispaniklere eşit haklar sağlayacak şekilde değiştirme kararı aldı. Port Chester, bir belediye başkanı ve 6 yardımcısı tarafından yönetiliyor. Kümülatif oylama adı verilen yeni seçim sistemi, tek bir yardımcının seçilmesi için 6 kez oy kullanılmasına izin verilecek.

Köyde bugüne kadar hiçbir Hispanik yardımcı ya da belediye başkanı olarak seçilemedi. New York'un 35 mil kuzeydoğusundaki köyün nüfusu 28 bin ve yarısı Hispaniklerden oluşuyor. Yeni kararla, 2006'dan bu yana seçim yapılmayan köyde yeniden bir seçim yapılacak.

Köy yetkilileri, yargıç Stephen Robinson'un, Port Chester'ın bölgelere ayrılması yönünde karar vermemesi nedeniyle mutlu olduklarını söyledi.

Köy savcısı Anthony Piscionere, "Önerilen düzeltme yapıldı," diye konuştu.

Kümülatif oylamaya göre, 6 yardımcının konumu her seçimde değişebilecek ve seçmenlerin her bir yardımcı için oy kullanma hakkı olacak. Bir seçmen, bir aday için 6 oy kullanabilecek. Yani her bir aday için ayrı ayrı oy kullanılacak.

Her iki taraf da, hakime yeni planın uygulanması için işbirliği yapacaklarını ve seçmenleri bu yönde eğitecekleri sözü verdi. Yargıç, seçimlerin Haziran ayında yapılabileceğini umduğunu belirtti.

Turkishny.com / Gülten Sarı