Moon and Stars Project ve American Turkish Society sanatçı Ahmet Öğüt’ün gazeteci Hrant Dink’e ve Dink’in öldürüldüğü gün olan 19 Ocak 2007’de yayımlanan son yazısı “Ruh Halimin Güvercin Tedirginliği”ne atfedilmiş olan son projesi Kasım ayında New York’ta gerçekleşecek PERFORMA09 Bienali çerçevesinde sahne alacak.

Küratörlüğünü Defne Ayaş’ın üstlendiği, 15 Kasım’da başlayacak performans Bidoun dergisinin Manhattan’daki mekanında gerçekleşecek. Sanatçının New York projesini destekleyenler arasında Moon and Stars Project ve Özge Ersoy da bulunuyor.

Görme engelli bir ressam olan New York’lu sanatçı Devorah Greenspan’i izleyiciler önünde Hrant Dink portresini yapmaya davet eden Öğüt, ressama Dink’i, "dünya görüşüyle, ruhuyla, memleket sevgisiyle, duruşuyla, özlemleriyle, hayalleriyle" tarif edecek. Öğüt’e göre bu proje, Dink’in öldürülmesinin siyasi boyutundan ziyade, bu kaybın manevi ve insani yanını ön plana çıkarıyor. Devorah Greenspan hayal ettiğini resmedecek ve ortaya çıkacak resmin sonucu bir sürpriz olacak.

Sanatçı Ahmet Öğüt, Hrant Dink’in mesajını ve dünya görüşünü mümkün olabildiğince geniş coğrafyalara, farklı toplumlara, kültürlere yayma fırsatının bu projeyi değerli kıldığına inandığını söylüyor.

Ayrıntılı bilgi: www.moonandstarsproject.org