Koç Holding, New York Metropolitan Müzesi’nde 2011 yılında yenilenmiş ve genişletilmiş olarak ziyarete açılacak “İslam Eserleri Bölümü”ndeki, iki yeni “Osmanlı Sanatları Galerisi”ne Koç Ailesi’nin adının verileceğini açıkladı.

Koç Holding, New York Metropolitan Müzesi’nde 2011 yılında yenilenmiş ve genişletilmiş olarak ziyarete açılacak “İslam Eserleri Bölümü”ndeki, iki yeni “Osmanlı Sanatları Galerisi”ne Koç Ailesi’nin adının verileceğini açıkladı.

Koç Holding'in 10 milyon dolarlık destek verdiği proje ile Osmanlı sanatı örneklerinin, yılda 4.5 milyonu aşkın kişinin gezdiği Metropolitan Müzesi’nde sergileneceği bildirildi.

Koç Holding'den yapılan yazılı açıklamada, temelleri 40 yıl önce Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç tarafından atılan Vehbi Koç Vakfı’nın, dünyanın en önemli sanat müzelerinden Metropolitan Müzesi ile işbirliği yaptığı belirtildi.

Vehbi Koç Vakfı’nın kuruluşunun 40. yıldönümü çerçevesinde gerçekleştirilen işbirliği ile 2011 yılının başında ziyarete açılması planlanan ve Osmanlı sanatını iki ayrı içerikte sergileyecek olan ‘Osmanlı Sanatları Galerileri’ne Koç Ailesi’nin ismi verileceği, Osmanlı sanatının en güzel örneklerinin, dünyanın odağındaki Metropolitan Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacağı belirtildi.

İSLAM DÜNYASININ SANAT ESERLERİ SERGİLENECEK

Holding'in açıklamasına göre, dünyanın sayılı müzelerinden ve yılda 4.5 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği New York Metropolitan Müzesi, 2011 yılı başında İslam Eserleri Bölümü’nü ziyarete açmayı planlıyor. Bu bölümde, Osmanlı İmparatorluğu’nun da içinde bulunduğu, Arap ülkeleri, İran, Orta Asya ve Güney Asya’yı da kapsayan bir coğrafyada, ilgili dönemin tarihinin izlerini taşıyan sanat eserleri sergilenecek.

İslam dünyasında yaratılan sanatsal ve kültürel eserlerin sergileneceği bölümde yer alan iki galeride ise Osmanlı sanatının 600 yıllık tarihinin eserlerinden örnekler, dünyanın her yanından gelen milyonlarca ziyaretçiye sunulacak. Metropolitan Müzesi ile Vehbi Koç Vakfı’nın işbirliği ve 10 milyon dolarlık destek anlaşması çerçevesinde, Osmanlı sanatı ile ilgili bu iki galeri ‘Koç Ailesi’ adı ile anılacak.

OTTOMANS OF İSTANBUL’DA SARAY VE ÇEVRESİNİN ESERLERİ SERGİLENECEK

Vehbi Koç Vakfı’nın sponsorluğunu üstlendiği ve Koç Ailesi adını taşıyacak iki galeriden ilkinde, Batılıların ‘Muhteşem Süleyman’ olarak tanımladıkları, Osmanlı İmparatorluğu’nun gücünü ve itibarını doruğa çıkaran Kanuni Sultan Süleyman döneminin eserleri yer alacak. 1494-1566 yılları arasında hükümdarlık yapan Kanuni döneminde, saray halkının elinden çıkan İznik çinisinden kaligrafilere, resimlerden ipekli dokumalara kadar pek çok tarihi sanat eseri ‘Koç Ailesi Osmanlı Sanat Galerisi’nde sergilenecek. Muhteşem Süleyman dönemi eserleri arasında imparatorluk atölyelerinde üretilen kadife dokumalar, halı ve kilimler de yine bu galeriden sanatseverlere ulaşacak.

OSMANLI GALERİSİ’NİN 2.’SİNDE ANADOLU ESERLERİ SERGİLENECEK

Vehbi Koç Vakfı tarafından desteklenen ve ‘The Greater Osmanlı World’ teması ile hazırlanan ikinci galeride ise, Anadolu’da ortaya çıkan örnekler sergilenecek. 16. yüzyılın oymalı ve varaklı ahşap tavan işlemeleri altında, Anadolu motifleriyle bezenmiş Osmanlı halıları, dokumaları bu galeride sanatsever ve tarih meraklıları için sergilenecek. Galeride ayrıca imparatorluğun itibar ve gücünün de simgesi olan, Anadolu coğrafyasının farklı özelliklerini ortaya koyan, farklı biçim ve işlevde silah ve zırh koleksiyonları da yer alacak.

RAHMİ KOÇ: ŞAHSIM VE ÜLKEM ADINA ONUR DUYUYORUM

Aynı açıklamada, Metropolitan Müzesi yönetimi tarafından yapılan açıklamaya da yer verilerek, Rahmi Koç‘un Metropolitan Müzesi Mütevelli Heyeti Şeref Üyeliği’ne seçildiği belirtildi.

Koç Holding'in açıklamasında görüşleri bildirilen Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, müzenin kendisine bu unvanı layık görmesinden hem şahsı, hem de Türkiye adına büyük onur duyduğunu dile getirdi. Dünya sanat çevreleri açısından New York Metropolitan Müzesi’nin simgesel bir önemi olduğuna dikkat çeken Rahmi Koç, mütevelli heyetinde şeref üyeliği görevi ile, tarihi ve kültürel değerlerimizin uluslararası platformda hak ettiği şekilde tanınması için çaba göstermeye devam edeceğini ifade etti.

Vehbi Koç Vakfı aracılığı ile Türkiye’nin geçmişine ve geleceğine sahip çıkan çok özel projeler geliştirdiklerini vurgulayan Rahmi Koç, şunları dile getirdi:

“Vehbi Koç Vakfı, çok vizyoner ve alanında ilk olan bir müessesedir. 40 yıldır eğitim, kültür-sanat, sağlık ve son yıllarda da çevre ile ilgili çok önemli projeler yürüttük, yürütüyoruz. Şimdi 40. yılımızda, bu toprakların yarattığı muhteşem eserlerin tüm dünya ile buluşmasına vesile olan bu yeni proje için katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Metropolitan Müzesi’nde İslam eserleri ile ilgili bölümün genişletilmesi ve yenilenmesi sürecinde fikri ve maddi yardımlarda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Rahmi Koç, geçmişe sahip çıkma heyecanı ile bu projeye dahil olmak istediklerini, çok hızlı karar vererek bu işbirliğine gittiklerini söyledi.

METROPOLITAN MÜZESİ BAŞKANI RAFFERTY: RAHMİ KOÇ’A MÜTEŞEKKİRİZ

Açıklamada, görüşlerine yer verilen Metropolitan Müzesi Başkanı Emily Rafferty ise Vehbi Koç Vakfı’nın ve Koç Ailesi’nin eğitime, kültüre ve sağlığa verdiği önemli destekle kendini ayrıştırdığını belirterek, “Sayelerinde uluslararası düzeyde ziyaretçi portföyüne ulaşacağımız yeni galerilerimize kavuşacağız. Kendilerine müteşekkiriz” açıklamasında bulundu.

ANKA