New York merkezli Amerikan Türk Cemiyetinin (ATS) verdiği ''Ahmet Ertegün Bursu'' desteğiyle ''The Julliard School''da eğitim gören Burak Özdemir New York'ta solist olarak konser verecek.

ATS'den yapılan basın açıklamasında, geçen yıl Bülent Eczacıbaşı'nın konuk şef olarak katıldığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın özel konserinde solist olarak sahneye çıkan Burak Özdemir'in, ATS'nin verdiği ''Ahmet Ertegün Bursu''nu kazanarak ''The Julliard School''da okuyan bir fagot sanatçısı olduğu bildirildi.

Özdemir'in, geçen yıl kurduğu ve sanat yönetmenliğini yaptığı Barok oda müziği grubu ''Musica Sequenza'' ile 14 Kasım'da New York'ta ''Gallery Aufgeraumt''da bir konser vereceği bildirildi. Açıklamada grubun 2008-2009 sezonu New York performanslarına ''Peter J Sharp Theater, The American Irish Society, Ethical Culture of New York, The Juilliard Paul Hall ve Maiden Lane'' gibi önde gelen konser salonlarının ev sahipliği yaptığı kaydedildi.

ABD'de Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla 1949 yılında kurulan ATS, Atlantik Plak Şirketinin kurucusu ve ATS'nin uzun yıllar onursal başkanlığını yapan merhum Ahmet Ertegün anısına başlattığı müzik fonu ile New York'ta ''The Juillard School''da okumak isteyen Türk sanatçılarına burs veriyor.

 

AA