Her geçen gün artan vergi yükü sonunda New Yorklu zenginleri pes ettirdi. Kentteki zenginler birer birer tası tarağı toplayıp başka kentlere kaçıyor.

Resmi verilere göre kaçış alarm verici boyutta ve 1.5 milyon New York sakini, son 8 yılda ABD'nin başka kentlerine taşındı. Empire Center for New York State Policy tarafından açıklanan rakamlara göre, bu kaçış ülkedeki en büyük eyalet göçü anlamına geliyor.

Kenti terk edenlerin 1.1 milyonu bu kentin yerli sakinleri. Yani onlar aynı zamanda vergi mükellefi. Bu da kentin büyük vergi ödemesi kaybetmesi demek oluyor.

Verilere göre, aileler New York'tan kaçarken yerlerini düşük gelirliler alıyor ve bu da onların daha az vergi ödeyeceği manasını taşıyor.

Kentten taşınan New Yorklular yeni gelenlere oranla yüzde 13 daha fazla kazanıyor. Ve özellikle Manhattan'da büyük bir vergi kaybı yaşanıyor. Ortalama bir Manhattan'lı vergi mükellefi yılda 93 bin 264 dolar kazanırken, bu oran yeni gelenlerde 72 bin 726 dolarda kalıyor.

Aradaki 20 bin 538 dolarlık fark, eyaletteki tüm şehirlerden yüksek. Staten Island 20 bin 066'lık gelir düşüklüğü ile ikinci sırayı alıyor.

2006-2007 yılları arasında, New York'tan diğer eyaletlere verilen göçün vergi maliyeti 4.3 milyar doları buldu.

New York City, nüfusu azalan eyaletler arasında olurken, Sunshine ve Garden States 250 bin New York'lunun yeni adresi oldu. New York kıyılarında yaşayanlar ise Florida'ya taşınmayı tercih etti. 172 bin eski New York'lu da şimdinin yeni New Jersey'lisi oldu.

Turkishny.com/Gülten Sarı