New York Belediye Başkanı ve 2010 yılındaki seçimlerde başkan adayı olan Michael Bloomberg, kaybetme korkusuyla olsa gerek, milyonlarca doları seçim kampanyası için harcadı.

Bloomberg, belediye başkanlığı hevesi nedeniyle ABD tarihinde, siyasette bir koltuğa oturma amacıyla en fazla para döken belediye başkanı olma ünvanı kazandı. Bloomberg, son seçim kampanyası için tam 85 milyon dolar harcadı.

Tüm seçim kampanyaları rekorlarını alt üst eden Bloomberg'in harcamaları bu noktada durdurması da beklenmiyor. Aksine, 3 Kasım'daki seçimlere kadar tam 110 ila 140 milyon dolar arasında harcama yapması bekleniyor. Dolar milyarderi olan Bloomberg, bugüne kadar girdiği 3 seçimde de toplam 250 milyon dolar harcamış olacak.

Harcama listesinin ikinci sırasında da tanınan bir isim var. New Jersey Valisi ve Goldman Sachs'ın eski yöneticisi Jon Corzine ise, iki valilik ve bir ABD Senatosu seçimleri için 130 milyon dolar harcamıştı.

Üçüncülük ise, yayıncı Steve Forces'a ait. O da iki adaylık sürecinde 114 milyon doları elden çıkarmıştı.

Bloomberg LP medya ve enformasyon imparatorluğu nedeniyle çok zengin olan Michael Bloomberg'in servetinin 16 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Times dergisi, Bloomberg ve servetini 'yenilmez finansal hakimiyet' olarak tanımlamıştı.

Bu zengin ve tutkulu adamın Demokrat rakibi William C. Thompson ise, belediye başkanlığı yarışında şu ana kadar sadece 6 milyon dolar harcadı. Thompson'un kampanya sözcüsü, Bloomberg'in harcadığı para miktarını 'korkunç' olarak niteledi.

Turkishny.com/Gülten Sarı