Cumhuriyetin 86. kuruluş yıldönümü çerçevesinde düzenlenen etkinlikler çerçevesinde, New York'ta bulunan Ankara Olgunlaşma Enstitüsü Türkevinde defile yaptı.

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar'ın himayesinde düzenlenen defilede, geleneksel Türk desenlerinin modern tasarımlarla buluştuğu bir koleksiyon sergilendi.

Kıyafetler, "geleneksel Türk el işleri ve nakışlarıyla süslü Anadolu ve Osmanlı giysileri, modern gece kıyafetleri, gelinlikler ve Atatürk giysi koleksiyonu"ndan örnekler sunan toplam 50 parçadan oluştu.

Defilenin sonunda podyuma "Onuncu Yıl Marşı" eşliğinde üzerinde Atatürk resminin ve yazısının bulunduğu siyah giysi ile Türk bayrağı şeklinde tasarlanmış kırmızı gece elbisesi taşıyan mankenler gelince salondakiler ayağa kalkarak hep bir ağızdan marşı söyledi ve mankenlere tempo tuttu.

New York Başkonsolosu Samsar, defilenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Olgunlaşma Enstitüsünü New York'a davet ettiklerini ve Enstitünün 4. kez New York'a geldiğini belirtti.

Olgunlaşma Enstitüsü defilelerinin her zaman büyük beğeni topladığını söyleyen Samsar, yeni kreasyonlarıyla birlikte defilenin Osmanlı'dan günümüze Türk modası esintisini New York'a getirdiğini ifade etti. Samsar, gelecek yıl mayıs ayında Enstitünün yeniden New York'a gelmesinin beklendiğini de kaydetti.


-CANAN YAKIN-


Enstitünün Müdür Yardımcısı Canan Yakın da gazetecilerin soruları üzerine, New York'a her gelişlerinde kendilerine yoğun ilgi gösterildiğini, bundan dolayı çok mutlu olduklarını ve her gelişlerinde farklı kıyafetler sunmaya özen gösterdiklerini söyledi.

"Bizim misyonumuz, Türk kültürünü tanıtmak ve aslına uygun bir şekilde yansıtmak olduğu için, bugünkü kostümlerimiz de yine tarihten esintiler taşımaktaydı" diye konuşan Yakın, defilede modern abiyelere, Türkiye'ye özgü kumaşlara, desenlere, modellerde daha çok günceli yansıtan kıyafetlere bu sefer daha fazla ağırlık verdiklerini ifade etti.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonunun (TADF) tarihi Grand Central tren garında aynı gün sona eren 4 günlük Türkiye tanıtımı etkinlikleri çerçevesinde de defile düzenlediklerini anlatan Canayakın, Amerikalıların kendilerine yoğun ilgi gösterdiğini, büyük gururla Türkiye'ye ve okullarına döneceklerini ve yeni tasarımlar yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Canayakın, defilede yer alan 6 mankenin Türkiye'den geldiğini sözlerine ekledi.
Defilenin ardından, Başkonsolos Samsar resepsiyon verdi.

NEW YORK (A.A)

Fotoğraflar: Turkishny.com