Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Tolga Adanalı, yüksek lisans eğitimini sürdürdüğü New York School of Visual Arts Üniversitesinde diğer öğrencilerle birlikte sergi açtı. Adanalı, üniversitenin galerisinde dün açılan "Yüzey Gerilimi-Surface Tension" isimli karma sergiye, "Yalnız Manhattan" temalı 4 siyah beyaz fotoğrafla katıldı. Serginin açılışı dolayısıyla galeride bir resepsiyon verildi.

Tolga Adanalı, yüksek lisans eğitiminde tez konusu olarak da seçtiği bu fotoğraflarda, mali krizin Manhattan'ın kendine özgü, sürekli insan kalabalığının yaşandığı "yoğun ve canlı yaşam düzenine" olan etkisini ve kentten kriz dolayısıyla ayrılmak zorunda kalanları, Manhattan sokaklarını insansız çekerek anlatmayı hedeflediğini söyledi.

Adanalı, yılda 45 milyon turistin geldiği, mali sektöründe çalışanların sabah 06.00'da işbaşı yaptığı, gece kulüplerinde eğlencenin haftada 6 gün olduğu, "24 saat yaşayan" bir kentin, "Times Meydanı, Beşinci Cadde, Wall Street, Union Meydanı, Grand Central" gibi en yoğun yerlerini hiç insan olmadan gün ışığında çekmenin zor olduğunu anlattı. Projesi için ilk fotoğraf denemesine bir pazar günü, henüz gün ağarmadan Manhattan'ın kalbi olan Times meydanında başladığını söyleyen Adanalı, pazar günü olmasının avantajıyla birkaç insan ve arabanın fotoğraf karesinin dışına çıktığı "boş anları" yakaladığını ifade etti.

2 ay boyunca her hafta sonu Manhattan'a giderek, şehirdeki toplam 30'a yakın kalabalık noktayı "boş" çektiğini belirten Adanalı, bu fotoğrafların, fotoğrafçıların ve turistlerin her zaman çektikleri "bilinen Manhattan fotoğraflarının tamamen dışında, farklı fotoğraflar olduğunu" söyledi.

Fotoğrafların bilgisayarda işlenmesinde, fotoğraf karelerinin temelini değiştirecek bir müdahale yapmadığını vurgulayan Adanalı, fotoğrafların en son kullanılan baskı teknikleriyle basıldığını da kaydetti.

Adanalı, sergide projesinde yer alan 4 fotoğrafının bulunduğunu, web sitesinde (www.tolgaadanali.com) ise devam eden projeye ait 100'ün üzerinde fotoğraf karesinin mevcut olduğunu belirtti.

Toplam 60 bin kilometre karelik alana sahip Manhattan adasında, nüfus üzerinde yapılan hesaplamayla metre kareye ortalama 72 bin insanın düştüğü ve bu rakamın Manhattan'ı dünyada nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu şehir yaptığı belirtiliyor.

Sergi, üniversite galerisinde 14 Kasıma dek gezilebilecek ve öğrencilerin projeleri gelecek yıl bir kitap haline getirilecek.

AA