New York'un tarihi tren istasyonu ''Grand Central''da, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 86. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Türkiye'yi tanıtıcı etkinliklerin başlaması dolayısıyla resepsiyon verildi.


Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Kaya Boztepe tarafından verilen resepsiyonda, 4 gün sürecek program çerçevesinde günde yaklaşık 1 milyon New Yorklunun alışveriş ve ulaşım amacıyla uğradığı tarihi Grand Central tren garında Amerikalılara Türkiye'nin tanıtılacağı belirtildi.

Boztepe, ''hoş geldiniz'' konuşmasında, aralarında Washington merkezli Amerika Türk Koalisyonu (Turkish Coalition of America) Başkanı Lincoln McCurdy de olmak üzere Grand Central etkinliklerine sponsor olan ve katkıda bulunanlara teşekkür etti. Boztepe laik Türk Cumhuriyetinin Amerikalılara tanıtımını yapmaktan son derece memnun ve gururlu olduklarını belirtti.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, gecede yaptığı konuşmada başta TADF, Ege Üniversitesi ve İzmir Konak Belediyesi olmak üzere Türkiye tanıtım etkinliklerine katılan tüm kişi ve kuruluşları tebrik etti ve Ege Üniversitesinin New York'ta geçen pazar sahnelediği ''Sarı Zeybek'' gösterisinin ''her türlü takdirin üzerinde'' olduğunu belirtti.

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da, New York'taki Türkiye tanıtım etkinliklerinin ''Sarı Zeybek''le başladığını ve Grand Central garında devam edeceğini belirterek etkinlikleri izleyen Amerikalılar'ı Türkiye'ye davet etti.

Manhattan Ticaret ve Sanayi Odası Küresel İş Müdürü Ally Gündüz de 2009 yılında Türkiye'yi küresel iş ortağı olarak ilan ettiklerini anımsattı. Gündüz daha sonra TADF Başkanı Kaya Boztepe ve İzmir Konak Belediyesi Başkanı Hakan Tartan'a takdir belgesi sundu ve Manhattan Ticaret ve Sanayi Odası'nın İzmir ile iş yapmayı istediğini belirtti.

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da yaptığı konuşmada, New York'ta İzmir rüzgarı estirmekten büyük mutluluk duyduklarını, gelecek yıllarda da etkinliklere katılmayı istediklerini söyledi.

Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gürbüz Aktaş da yaptığı açıklamada, TADF Başkanı Kaya Boztepe'ye Sarı Zeybek'in New York'ta gösterimi projesinde çok büyük emeği olduğunu belirterek kendisine teşekkür etti ve ilerde de New York'a gelmeyi arzuladıklarını belirtti.

Konuşmaların ardından Ege Üniversitesi Türk Halk Oyunları grubunun dans ve Olgunlaşma Enstitüsü'nün moda gösterileri yapıldı ve gösteriler geceye katılanlar tarafından ilgiyle izlendi. Türk yemeklerinin ve içeceklerinin konuklara ikram edildiği gecede Türk halk müziği eserleri de çalındı.

Grand Central Türkiye Tanıtım Programı cuma günü sona erecek.

Haber: AA

Fotograflar: Oktay Güney / Turkishny.com