Cumhuriyetçi rakibi Michael Bloomberg'in karşısında New York Belediye Başkanlığı için aday olan Demokrat Bill Thompson'un bir hakime, dolandırıcı kongre üyesi arkadaşını savunan bir mektup yazdığı ortaya çıktı.

 

Daha önce yayınlanmayan mektupta Bill Thompson, Brooklyn'den seçilen Kongre üyesi Fred Richmond için hakime yalvarır tarzda ricada bulunuyor. O dönem vergi, uyuşturucu kaçakçılığı ve rüştvet nedeniyle suçlu bulunan Cumhuriyetçi Richmond için ricada bulunan Thompson, arkadaşının kamuoyu önünde yeteri kadar küçük düştüğünü ve ayrıca hapis yatmasının gereksiz olduğunu savunuyor.

16 Ekim 1982 tarihli mektupta Thompson, Richmond'un koltuğunu kaybettiğini ve adının lekelendiğini belirtiyor ve hakimden ona acıyarak hapis cezasını fazla tutmaması isteğini iletiyor.

Thompson şu sözleri kullanıyor mektupta, "Fred'in çektiği acı ve yaşadığı utanç gözönünde bulundurulduğunda, ben onun hapsedilmesinin manasız olacağı kanaatindeyim," diyor.

Demokrat aday, mektubunda Richmond'un çocuğunun manevi babası olduğunu ve kendisi için aileden biri anlamı taşıdığına da vurgu yapıyor.

Ancak işi ilginç kılan husus ise, Richmond'un, Thompson'un bu iyiliğine karşın bugünkü New York belediye başkanlığı seçimlerinde Cumhuriyetçi aday Michael Bloomberg'i destekliyor olması.

Dönemin hakimi Jack Weinstein'e gönderilen mektupta, Thompson'un yanısıra bazı toplum liderlerinin, yetkililerinin de imzaları bulunuyor. Ancak hapis cezası verilmemesi konusunda özel ricada bulunan yine Demokrat adaydı.

Mektup konusunda Thompson kampanya sözcüsü Anne Fenton, "Hiç kimse bay Richmond'un eylemleri nedeniyle Bay Thompson'dan daha fazla şaşırmadı ve hayal kırıklığına uğramadı. Mektup 27 yıl önce yazıldı ve pek çok şeyle mücadele eden bir adama desteğin bir göstergesiydi. Ayrıca Bay Thompson, Richmond'u istifaya davet etmiştir. Bu istifa ile Richmond hayatındaki en büyük cezayı almış oldu," diye konuştu.

Turkishny.com / Gülten Sarı