Moon and Stars Project 2009, Sonbahar programını genç sanatçı Anıl Duran'ın "Işığa Karşı Oyun" adlı karışık medya sergisi ile açıyor. New York merkezli Türk kültür ve sanat kurumu Moon and Stars Project, sonbahar programını Anıl Duran'ın "Işığa Karşı Oyun" adlı karışık medya sergisi ile açıyor. Moon and Stars Project'in Türk-Amerikan toplumundaki sanatsal çaba ve girişimleri cesaretlendirmek amacıyla sağladığı proje ödülleri kapsamında gerçekleşen sergi 22 Ekim Perşembe günü açılacak.

"Işığa Karşı Oyun" sergisi etraftan toplanmış küçük parçaların güneşe ya da herhangi bir ışık kaynağına karşı atan, daha sonra parçaların tepe noktaya ulaşıp tekrar düşmesini izleyen basit bir çocuk oyunundan ilham alıyor. Sanatçı düşen parçaların yansımalarını çeşitli nesneler ve öyküler olarak tekrar anlamlandırıyor, ve kendi sanatını bir sonraki noktada neyin gerçekleşeceğini bilinmediği bir yaratıcı süreç olarak tanımlıyor.

1982 yılında Türkiye'de doğan ve Dokuz Eylül Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü'nden mezun olan Duran sanat yönetmeni ve illüstratorluk deneyimini karışık medya, grafik tasarım ve fotoğraf alanındaki sanatsal çalışmaları ile birleştirerek özgün bir anlatım sunuyor.

Herhangi bir ortak tema olmaksızın bilinç ve bilinç-dışı aklın sınırları etrafında dolaşan çalışmaları yaratıcılık ile zaman ve yer arasındaki ilişkiyi anlatıyor. Duran'in illüstrasyon, kısa film, afiş tasarımları ve storyboard çalışmaları daha önce Türkiye'de Daralan, Macaristan'da Csongrad ve ABD'de 111 Minna Galerileri'nin dahil olduğu birçok yerde sergilendi. İki sene üstüste FWA ve Kristal Elma ödüllerini kazanan Duran şu anda San Francisco'da yaşıyor.

Kuratorluğunu Zişan Uğurlu'nun üstlendiği "Işığa Karşı Oyun" sergisi 22 Ekim Perşembe günü The Gallery at The Marmara Manhattan'de açılacak. Aynı gün saat 18:00-20:00 arasında Turkish Kitchen sponsorluğunda bir kokteyl ile açılacak olan sergi 26 Kasım'a dek

11:00-19:00 saatleri arasında görülebilecek.

Ayrıntılı bilgi ve görseller için www.moonandstarsproject.org sitesini ziyaret edebilir ya da Doğa Kayalar (doga@moonandstarsproject.org) ile temasa geçebilirsiniz.

Turkishny.com