Dünyanın en büyük özel ırk kedi ve köpek türlerinin sergilendiği  ‘New York Meet the Breeds Fuarı’na; ülkemizin dünyaca meşhur Sivas  Kangal köpeği ile Ankara kedisi damgasını vurdu.

Fuarın en ilgi çeken hayvaları arasında yeralan Kangal köpekleri için açılan standı, binlerce Amerikalı ziyaret etti. Çocukların yoğun ilgi gösterdiği Anadolu çoban köpeği standı; Amerikalı Kangal köpeklerini seven gönüllüler tarafından açıldı. Türk bayrakları ile süslü standa, Kangallar hakkında binlerce broşür dağıtıldı. 5 yaşındaki Blue (mavi) ile 1 yaşındaki Mulch isimli köpeklerin gün boyun beklediğ standa gösterilen ilgi görülmeye değerdi. HP firmasında Proje müdürü olarak görev yapan  ve 3 Kangal köpeğine sahip olduğunu söyleyen David Calabro’nun ‘muhteşem hayvanlar’ diye tanımladığı kangal köpeklerine ilgi gün boyu sürdü.

Türkiye’ye sadece birkez gittiğini fakat Sivas’a hiç gitmediğini anlatan Calabro, ‘Kangallar çok zeki hayvanlar. Bildiğim kadarı ile ABD’de 5 bin kayıtlı Kangal köpeği var. 30 yıl Alman çoban köpeği besledim. Kangallar çok daha atletik hayvanlar. Eğer bir Kangal çalışıyorsa yani bir sürüye gözkulak oluyorsa 2 bin 500 ile 3 bin dolara satılıyor. Connecticut eyaletinde yaşıyorum ve çok geniş bir arazim var. Köpeklerim gönüllerince koşturuyor. Gerçekten inanılmaz hayvanlar. Yakından bir koyun sürüsü de almayı düşünüyorum. Virginia eyaletinde bir Kangal çiftliği bile var.’’ diye konuştu.

Türk bayraklarıyla süslü standa köpeklerin kullandığı ‘tort’ adı verilen tasmalıktan çobanların giydiği ‘kepenek’e kadar  herşeyi bulmak mümkündü. Renkli tasarımıyla dikkat çeken stand hakkında David Calabro, ürünlerin hepsinin yılda bir kaç kez Türkiye’ye giden ve Kangalları çok seven fakat hiç tanışmadıkları Andrea Jacobs tarafından sadece bir telefon ricasıyla gönderildiğini söyledi.  Standın bir diğer köpeği ise bir yaşındaki Mulch isimli kangaldı. Henüz bir yaşında olan Mulch’ın çocuklarla çok iyi anlaştığını söyleyen Mulch’ın sahibi Naney Stasyhyn, ‘‘Özel bir köpek türü arıyordum. Kangal’ı gördüm ve bu köpeği beslemeğe karar verdim. Aslında bu köpeklere aşık oldum. Evim biraz büyük olsa bir tane daha beslemek isterim.’’ dedi.

The American  Kennel Club ve Cat  Fanciers’ Association tarafından organize edilen fuarda 200 özel ırk köpekle birlikte 41 farklı türde kedi vardı.Narkotik köpeklerinden çoban köpeklerine kadar  birçok farklı ırk hakkında konferans ve şovların yapıldığı fuara sektörün dev firmaları da katıldı.

‘1 milyon dolara verseniz de Angora’yı vermem’

Köpekler kadar kedilere de yoğun ilginin yaşandığı fuarın bir diğer Türk yıldızı ise 5 yaşındaki şampiyon  Silverlock’s Phoenix isimli Ankara kedisiydi. Daha önce katıldığı yarışmalarda dereceler alan kedisi için paha biçemeyen  İris Tanner’e; ‘ Acaba kedinizi satmayı düşünür müsünüz ?’ diye sorduğumuz da sıradışı bir cevap aldık. ‘1 milyon dolar verseniz  bile kedimi satmam. Bu arada rakamı sadece aklıma şuan geldiği için 1 milyon dolar dedim. Bu kedi benim çok özel ve asla satılık değil.’ dedi.  New York Meet the Breeds Fuarı geçtiğimiz hafta sonu New York Javits Center’da gerçekleşti.  Kangallar ABD’ye nasıl  geldi?

Kangal köpeklerinin kökeni konusunda birçok rivayet bulunmakta. Rivayetlerden en ilgi çekici olanı; kangal köpeğinin bir aslan ve kaplanın çiftleşmesinden dünyaya gelmiş olanı.

Bir başka rivayete göre ise, kangal köpeği, bir Hint mihracesinin Osmanlı  Sultanı Yavuz Selim'e hediyesiymiş. Sarayda bir aslanla savaşan ve onu yenmeyi başaran bu köpek, sultanın ilgisini çekince, mihrace ona hediye etmiş. Ne yazık ki, Sivas yakınlarına savaşmaya gelen Osmanlı ordusu, yanındaki köpeği buralarda kaybetmiş. İşte, kangal köpekleri de bu kayıp köpekten üremişler.

Dünya çapında ilgi gören Kangal köpeklerinin, 1960’lı yıllarda Judy ve David Nelson isimli çift tarafından Amerikaya  getirildikleri biliniyor. Nelson  çiftinin, Amerikan Kangal Kulübü'nü (The Kangal Dog Club of America) kurmasıyla ABD’de varlıkları iyice tanınan Kangallar, ayrı bir ırk olarak değerlendiriliyor.

Koyun ve keçi sürülerini içgüdüsel olarak koruma yeteneği olan kangalların, yurt dışına çıkışları özel izinlere tabi.  Yükseklikleri 85 cm kadar çıkan kangalların ağırlıkları 50-70kg arasında değişiyor.

Turkishny.com