ABD'li üç anne, İran'da dağcılık yaparken tutuklanan çocuklarının peşini bırakmıyor. İşte bu nedenle bu üç anne çocuklarını kurtarma çabalarının bir parçası olarak New York'taki İran misyonunu ziyaret etti.

Cindy Hickey, Nora Shourd ve Laura Fattal'ın tek ortak noktaları çocuklarının İran'da bir cezaevinde tutuluyor olması.

Laura Fattal, kendi ve arkadaşlarının oğullarının fotolarının bulunduğu bir karton taşıyarak yaşadıklarını anlatmaya çalışıyor. Onun soğukkanlı tavrı, durumun ciddiyetini ortadan kaldırmıyor aksine yeni girişimleri için cesaret veriyor.

Bu 3 anne New York'ta bir otel odasında biraraya gelerek oğullarını geri getirmenin yolunu arıyor. 3 genç de 31 Temmuz'dan bu yana İran'da tutuklu ve o günden bu yana aileleri ile herhangi bir temas kurmadılar.

Fattal, "Çocuklarımızı özlüyoruz. Biz anneyiz. Onlar bizim çocuklarımız... Güçlü olmak zorundayız. Ne gerekiyorsa yapmak durumundayız," diye konuşuyor.

3 anne seslerini duyurabilmek için New York'taki İran misyonunun kapısını topladıkları 2.500 imza ve mesaj ile çaldı.

Annelerden Nora Shourd o mesajlardan birini yüksek sesle okudu: Sarah, Shane ve Josh'u serbest bırakmak, ailelerinin müteşekkir kalacağı bir jest olacaktır.

Bir diğer mesajda ise, "İranlılar bu gençlerin macera için orada olduğunu, halklarına zarar verme niyeti taşımadığını anlamalılar," deniliyor.

Fattal, çocuklarının deneyimli dağcılar olduğunu ve Suriye sıcak olduğu için Irak'ın kuzeyine gittiklerini, İran'a gitme niyetleri olmadığını belirtiyor.

Bu arada İran misyonu da, aileyi ve yanında getirdikleri mesajları, dilekçeleri kabul etti. Aileler, bu mesajların İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'a ulaştırılmasını umut ediyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı