Yazar Yakup Almelek'in ''İşadamı-Businessman'' adlı tiyatro oyunu, New York'ta ilk kez sahnelendi ve yoğun ilgi gördü.

Broadway'in küçük tiyatrolarından Richmond Shepard Tiyatrosunda, baş rollerinde Eric Purcell ve Kelly Hadous'un yer aldığı, son derece güçlü ve dinamik bir Amerikalı oyuncu kadrosuyla sahneye konan oyunda, başarılı ve hırslı İstanbullu bir Türk iş adamının ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrendikten sonra hayatında yaptığı köklü değişiklikler ele alınıyor.

Yapımcı Ceyda A. Kılıçkıran tarafından New York'a getirilen ve Annie Ward tarafından sahneye konan iki perdelik oyunun Broadway'de İngilizce oynanan ilk Türk tiyatro eseri olduğu belirtiliyor. Oyunda toplam 8 oyuncu yer alıyor.

Oyunun sonunda baş rol oyuncusu Eric Purcell, yazar Almelek'i seyircilere seslenmesi için sahneye davet etti.

Almelek, İngilizce yaptığı konuşmada ''İşadamı'' adlı oyunu 30 yıl önce Viyana'da kimi insanların hayatlarını gözlemleyerek yazdığını, küçük bir çocukken babasının elinden tutarak kendisini Ankara'da tiyatroya götürmesinin ''içindeki tiyatro aşkını'' doğurduğunu ve o yaşta bir gün tiyatro oyunu yazmaya karar verdiğini anlattı. Dünyada hangi ülkeye gitse hemen o ülkenin tiyatrolarına gittiğini söyleyen Almelek, ''Neden mi, çünkü tiyatro hayat demek, hayatın ışığı demek'' diye konuştu.

Türk tiyatrosunun kurucularından Muhsin Ertuğrul'un ''tiyatronun medeniyetin üniversitesi olduğu'' sözünü anımsatan Almelek, oyunu izlemeye gelen herkese Türkçe ''Sağolun, varolun'' dedi.

Almelek, daha sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, eserinin New York'ta sahnelenmesinden büyük kıvanç duyduğunu belirterek, ''30 yıl evvel yazdığım bir oyunun bu kadar güzel yorumlanacağını o zaman düşünemezdim, ama şimdi kendi gözlerimle gördüm, çok teşekkür ederim'' dedi.

Türkiye'de sahnelenen ''Dadı'' ve ''Uyanış'' adlı oyunların yazarı olan Almelek, bugüne dek 7 tiyatro oyunu yazdığını ve birini de yazmaya devam ettiğini bildirdi. Almelek, ''Oyunlarımın dördü İngilizce'ye çevrildi, bu oyunun yönetmeni Annie Ward bunlardan birini okudu ve beğendiğini söyledi'' dedi.

Kılıçkıran: ''Çok Büyük Gurur Kaynağı

Oyunun New York'ta oynanmasına emeği geçen Ceyda Kılıçkıran da yaptığı açıklamada, oyunun New York'ta oynanmasından büyük gurur duyduğunu belirterek, bunu Almelek ile yıllar önce planladıklarını, amaçlarının Türkiye'nin tanıtılmasına hizmet etmek olduğunu söyledi.

Kılıçkıran ''Biz ilk adımı attık, çünkü şu ana kadar New York'ta sahnelenen Türk oyunları daha çok burada yaşayan Türkler için ve Türkçeydi, bunlar elbette yapılacak, ama biraz da Amerikalılara bizi anlatalım, kendimizi tanıtalım istedik. Bundan sonra da burada başka Türk yazarlarının oyunlarının İngilizce oynandığını görmeyi arzu ediyoruz'' dedi. Kılıçkıran ''Broadway oyuncularının bir Türk yazarının oyununu oynaması bizim için çok büyük bir gurur kaynağı oldu'' dedi.

Oyunun yönetmeni Annie Ward da AA muhabirine yaptığı açıklamada, oyunun konusunun yaşanmakta olan ekonomik kriz zamanlarına çok uygun düştüğünü belirterek, ''Zenginlik size sevgiyi getirmiyor, işin sonunda her şeyin başı sağlık ve sevgi, o yüzden bu oyunu yönetmek istedim'' dedi.

Ward, Almelek'in ''Uyanış'' isimli oyununu okumaya başladığını belirterek, ''Eğer Almelek isterse onun bu oyununu da yönetmek isterim'' diye konuştu.

''İşadamı'' oyunu 1 Kasıma dek New York'ta Richmond Shepard Tiyatrosunda sahnelenecek.

AA