New York civarında bilişim sektöründe çalışan Türkleri bir araya getiren NYC Turquoise IT Grubu, kuruluşunun 1. yıldönümünde düzenlenen kariyer toplantısında gençlerin yoğun katılım gösterdiği bir kariyer toplantısı düzenledi.
Turquoise IT’nin 1. yaş günü pastasının kesilmesiyle başlayan toplantıda Türkiye’nin New York Başkonsolos Yardımcısı Başar Şen de bir açılış konuşması yaptı.

New York Times Gazetesi’nin Personel Alım Sorumlusu Sonya Chada, Meetup.Com’dan Linda Paul, Baron Partners’ten Annette Eskenazi, Eric Robert Associates'in CEOsu Eric Silverman, Friedman Williams Group yönetici ortağı Jonathan Friedman ve Silver Search firmasının yönetici ortağı Sharon Siodmak’ın yer aldığı toplantıda konuşan Şen, NYC Turquoise Grubunun 1. yaşını kutlarken, Türklerin gerek politik, gerek kültürel ve gerekse iş yaşamını ilgilendiren her türlü etkinliklerini desteklemeye çalıştıklarını söyledi. Şen, bu tür toplantıların Türklerin Amerika’daki örgütlenmesi ve etkinliğinin atması için önemli olduğunun altını çizdiği konuşmasında özellikle iş yaşamında yeni yetişen kuşakların desteklenmesinin önemine vurgu yaptı.

Şen’in açılış konuşmasının ardından paneli açan Linda Paul, firmalarının geliştirdiği teknoloji ile kurulan bir Türk girişiminin yıldönümü toplantısında moderator olarak yer almaktan mutlu olduğunu  idafe etti.

The New York Times Personel Alım Sorumlusu Sonya Chada, haber merkezi dahil olmak üzere, gazetenin bünyesinde yer alan  NYTimes.com, about.com ve blogrunner.com gibi birimlere bilgisayar mühendisi, web programcısı ve veritabanı uzmanı pozisyonlarına personel aldıklarını duyurduğu konuşmasında “Krize rağmen şu anda 30'un üzerinde açık pozisyonumuz var. Bu işlere nytco.com/careers üzerinden ulaşabilir ve başvurabilirsiniz. Sizleri de aramızda görmek isteriz" şeklinde konuştu.

Grubun organizatörü Fethi Olcay Sönmez "Bu grup ilk toplantısını 31 Ekim 2008'de 10 kişi ile New York Times binasının 15. katındaki bir konferans salonunda başladı. O günden bu yana 20’nin üzerinde teknik olan veya olmayan toplantılar düzenledik. Bugün ise 1. Kariyer Paneli vasıtasıyla da karıyer alanında sözsahibi 6 Amerikalı insan kaynakları yöneticisini konuşmacı olarak getirerek üyelerimizin kariyerlerini geliştirmelerine katkıda bulunmak istedik. Bu vesileyle panel öncesi ve sonrası 40 civarındaki IT profesyoneli hem birbiri ile hem de insan kaynakları yöneticileri tanışma imkanı buldu. Toplantılarımızı dört alanda yanı girişimcilik paneli, karıyer paneli, teknik seminerler ve tanışma partileri şeklinde devam ettirmek istiyoruz" dedi.

NYC Turquoise IT

17 Ekim 2008 tarihinde meetup.com üzerinde kurulan grup 1 yıldır girişimcilik ve kariyer üzerine paneller ve değişik konularda teknik seminerler düzenlerek üyeler arası tanışmayı ve bilgi alışverişini sağlıyor.

New York-New Jersey civarında yaşayanTürklerin oluşturduğu NYC Turquoise IT, 160 kişilik bir üye grubuna sahip. Grup şimdiye kadar düzenlediği seminerlerle sektörel gelişimi ve kişiler arasında yeni bağlantılar oluşturmayı hedefliyor. Şimdiye kadar düzenlenen seminerler arasında "Nasıl bir Web Developer olunur?", "Kariyerinde sektöründe yeni trendler", "Çalışan ve işverenler için H1B problemleri", "iPhone ile uygulama geliştirme", "Drupal ile web sITesi geliştirme", "Servis sağlayıcı yönetimi" gibi başlıklar yer alıyor. Grup aynı zamanda üyeler arasında samimiyeti geliştirmek için yer yer futbol maçları da düzenliyor. NYC Turquoise IT'nin oluşturduğu çoğunluğu Amerikalılar'dan oluşan ve 40'in üzerinde üyesi olan NYC Turquoise Soccer - For IT adı altında IT profesyonellerine yönelik bir futbol grubu da var. Bu grubun amacı sektördeki insanların spor yapmasını sağlamak ve sektördeki diğer Amerikalılarla bağlantı kurulmasını sağlamak.

Grubun Ağustos 2009'da kurulan NYC Turquoise - RecruITer Tech adı altında yeni bir oluşumu daha bulunuyor. Bu grup ise teknik alandaki elemanlarla bu alanda işe yerleştiren insan kaynakları yöneticilerini bir araya getirmeyi ve onları işe yerleştirmede teknoloji, web ve sosyal medya araçlarının nasıl kullanılabileceği konusunda eğitmeyi amaçlıyor.

Turkishny.com