2009 yılı genel kurulu geçtiğimiz haftasonu gerçekleşen Young Turks Derneğinin genel başkanlığına Tulga Tekman seçildi. Genel kurulun tek aday olarak gösterdiği ve oy birliğiyle seçtiği Tekman, böylece 9 yıl aradan sonra bir kez daha Young Turks Derneği’nin başkanı oldu. Federasyon kongre gözlemcisinin gecikmesi nedeniyle yaklaşık bir buçuk saat geç başlayan genel kurul Long Island, New York`taki Istanbul Cafe`de 62 uyenin katılımıyla gerçekleşti.

Genel Kurulda yaptığı konuşmada Tulga Tekman, derneğin son dönem çalışmalarında çizgisinden uzaklaştırıldığı, TADF başkanlık çekişmelerine alet edilip yıpratıldığı eleştirilerini dile getirdi. Derneğin, geçmişte yaşanan bu  gündelik siyaset çekişmeleri sonucu kendi üyelerini kaybederek zayıfladığını söyleyen Tekman, bu sürecin bir an önce sonlandırılıp yepyeni bir döneme başlanması gerektiğinin altını cizdi.

Yine geçmiş dönemde ABD Dernekler Yasasına aykırı olarak, genel kurul, mali kongre ve başkanlık seçimlerinin aksatıldığını belirten Tulga Tekman bunun sonucu oluşan anti-demokratik yapıya son verdıklerini vurguladı.

Tek baskan adayı olarak gösterildiği secimde oy birliğiyle Young Turks Derneği başkanlığına seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada Tekman, Atatürk`çü, cagdas, laik ve demokratik Turkiye Cumhuriyeti mücadelelerinden ödün vermeden, Türk toplumunda birlik ve beraberligi saglayarak büyük başarılara imza atacaklarını inandığını söyledi.

Kongrenin sonunda baskan tarafından okunan Yönetim Komitesi  ile Disiplin ve Denetleme Komiteleri üyeleri şu şekilde oluştu;

Yönetim Komitesi:

Başkan : Tulga Tekman,

Başkan Yrd. Cenk Çoktosun,

Başkan Yrd. Cumhur Yesilova,

Sekreter: Vedat Sebat,

Sekreter Yrd. Birnur Sebat,

Başkan Danışmanı: Ali Çınar,

Baskan Danışmanı: İsmail Aksoy,

Kadın Komitesi: Ebru Tekman,

Kadın Komitesi Yrd.: Nuran Cerkezkuş,

Hukuk Komitesi: Yasemin Ekici,

Kültür Komitesi: Aslıhan Cakmak,

Sayman ve Mali Komite: Derya Taşkın,

NY Komitesi: Gökhan Oniz,

LI Komitesi: Süleyman Uzen,

Uluslararasi İş Komitesi: Vedat Seba,

Basın Komitesi: Deniz Celik,

NJ Komitesi: Cuneyt Ceylan,

NY Upstate Komitesi: Izzet Yurtsever,

LA Komitesi: Savas Sırıkçı,

Ohio Komitesi: Eren Bektaş

Disiplin Komitesi :

Temel Bektas,

Cemal Kucuk,

Yasemin Akgun,

Rusan Kayis,

Mahide Kucuk

Denetleme Komitesi:

Sadrettin Akgün,

Nalan Bektaş,

Ertan Akgun,

Kadir Karagöz,

Mustafa Turhan