Gösterdiği kahramanlıklarla Türkiye çapında tanınan Giresunlu Topal Osman Ağa, New York’ta düzenlenen bir toplantı ile anıldı.

Araştırmacı Teoman Alpaslan tarafından yapılan sunuma; CHP Giresun Milletvekili Eşref Karaibrahim, Türkiye’nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar başta olmak üzere Amerika’da yaşayan Giresunlular katıldı. Topal Osman Ağa kitabının yazarı Teoman Alpaslan, Giresun’da binlerce gönüllünün birçok cephede savaştığını  belirterek; ‘ Topal Osman Ağa kitabını, şehitlerimiz için yazdım. Üzerine ağıt yakılmamış birçok cephede  Giresunlu şehitlerimiz var. Dedem 43 yaşında cepheye gitmiş, bütün kardeşlerini de yanına alarak.’’ diye konuştu.

Kamuoyunda Osman Ağa ile alakalı birçok yanlış bilgi  bulunduğunu belirten Teoman Alpaslan; ‘‘Osman Ağa’nın, merhum Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey ile olan ilişkisi son derece rasyonel, hiç bir çıkar ilişkisine dayanmayan, milletvekili hemşeri ilişkisidir.Öyle araştırılmadan söylenildiği gibi,  birbirlerine karşı nefret uyandıran bir ilişkileri asla yoktur. Aralarındaki çatlak tamamen fikirseldir.’’ dedi.

Bugüne kadar iddia edildiği gibi Ali Şükrü Bey’in katilinin Osman Ağa olmadığını anlatan araştırmacı Alpaslan şunları söyledi; “Ali Şükrü Bey’i Osman Ağa öldürmemiş ya da öldürtmemiştir. Bunu söyleyenlerin elinde tek satırlık bir belge yoktur. Bu tamamen bir şehir efsanedir.

Osman Ağa’nın öldürülmesinden bir gün sonra İstanbul, İngiltere elçiliğinin gönderdiği 203 nolu gizli belgede, olayın “Yahya Kahya’nın öldürülmesine dayandığı ve bu yüzden meydana geldiği” yazılmıştır. Aynı görüş ileriki yıllarda anılarını yayınlayan tüm o dönem ileri gelenlerinin de görüşüdür. Bu görüş ise İsmail Hakkı Tekçe’nin, Aralık 1977 yılında  “Yahya Kâhya’yı ben öldürdüm” açıklaması ile geçerliliğini yitirmiştir. Ancak bu dönemden önce, gizli İngiliz belgesindeki görüşü yazanlar,  muhtemeldir ki İngiliz propagandası ile hareket edenlerdir. Yani, işin içinde “İngiliz sicimi” olduğu gibi, planlaması da vardır. Öldürenler ise İsmail Hakkı Tekçe ve yandaşlarıdır.

Topal Osman Ağa’nın göstermiş olduğu kahramanlıkları özetleyen Teoman Alpaslan, program sonunda kitabını imzalayarak katılımcılarla sohbet etti.

Turkishny.com