New York'ta Türkevi'nde Türk-Makedon dostluk gecesi düzenlendi.

İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği-USA (IUMEZUSA) tarafından düzenlenen ve derneğin başkanı Mehveş Sönmez ile ABD'deki Makedonyalılar derneğinin (United Macedonian Diaspora) başkanı Metodija A. Koloski tarafından sunulan gecede, iki ülke arasında tarihten gelen dostluğun önemi üzerinde duruldu.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet geceye gönderdiği video mesajında IUMEZUSA'in ABD'deki etkinliklerinden son derece memnun olduklarını belirterek gecede Türk-Makedon dostluğuna verilen önemin ortak değerlerle vurgulanacağını belirtti.

Makedonyalılar derneğinin başkanı Koloski de yaptığı konuşmada, iki ülke arasında her alanda son derece iyi ilişkiler bulunduğunu belirterek Washington merkezli derneklerinin geçen günlerde Washington'da düzenlenen Türk festivaline katıldıklarını, Türk festivalinin son derece coşkulu geçtiğini söyledi.

Modern Türkiye'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün iki ülkenin ilişkilerinde önemli bir yer tuttuğunu belirten Koloski, Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin Makedonya'nın Kocacık nahiyesinde doğduğunu hatırlattı ve Atatürk'ün babasının doğduğu evin restorasyon çalışmalarının başladığını bildirdi.

Makedonya'nın New York Başkonsolosu Zvonko Mucunski de yaptığı konuşmada iki ülke arasında tarihsel ve kültürel yakın bağlar bulunduğunu belirterek ''Makedonya ve Türkiye siyasi, ekonomik ve kültürel ortaklardır'' diye konuştu. Mucunski gecede emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

Sönmez ve Koloski, gecede yaptıkları konuşmalarda Türk-Makedon dostluk gecesinin gelecek yıllarda da yapılmasını ve geleneksel hale gelmesini istediklerini belirttiler.

ABD'de yaşayan Türk ve Makedon toplumu üyelerinin katıldığı gecede New Jersey merkezli Makedon halk dansı grubu ''Alexandria''nın gösterisi ve New York Gypsy All Stars müzik grubunun Türk ve Balkan müzikleri izleyenlerden büyük alkış aldı.

Dostluk programında Türk ve Makedon yemekleri, tatlıları ve içecekleri de ikram edildi.

Haber: AA

Fotograflar: Turkishny.com / AA