Tam 78 yıldır İtalyan yemekleri ve galeta yapan ünlü Stella D'oro markası ekonomik krize yenik düştü ve kapısına kilit vurdu. 150 kişiyi işsiz bırakan firmada işçiler gözyaşlarına boğuldu. Birbirlerine sarılarak teselli bulmaya çalışan insanlar 78 yıllık devin çöküşünden dolayı oldukça üzgün. Ve tabii işsiz kalmaları da ayrı bir endişe sebebi oldu.

Fabrikada 14 yıldır teknik personel olarak çalışan Mike Filippou, "Çok üzgünüm. Bunca yıldan sonra kapanıyor." derken bir başka çalışan George Kahssay, "Buna inanamıyorum. Bazıları umutlarını koruyordu. Kapanma tam bir delilik," sözleriyle üzüntüsünü dışa vurdu.

İşten çıkarılan işçiler, firmanın Kuzey Carolina merkezli bir atıştırma şirketine satılmasını protesto etti ve mahkemeye başvuracaklarını belirtti. Firmanın bazı çalışanları tam 30 yıldır buradaydı.

Çalışanlar, fabrika sahibinin şirketi devraldığı 2006'da makineleri yenileyeceği gerekçesiyle yüzbinlerce dolar vergi indirimi aldığını söylüyor. Şimdi çalışanlar ya paranın iade edilmesini istiyor ya da makinelerin kalmasını. Fabrikayı satın alan Brynwood, makineleri Ashland Ohio'ya taşımayı planlıyor.

Brynwood, şirketi satın aldığı yıldan bu yana 425 bin dolar vergi indirimi aldı.

Turkishny.com/Gülten Sarı