Türk ressam Gönül Engin Yılmaz, İstanbul’u konu aldığı eserlerinden oluşan kişisel sergisini New York’taki Waldorf Astoria Otel’de açtı.

Turkishny.com'a verdiği mülakatta Yılmaz, resme yönelmesinin altında yatan ana nedeni “Sevdiğim herşeyin ve gördüğüm güzelliklerin bir gün yitip gideceğini biliyorum ve onları sonsuza dek resimlerimde yaşatmak istiyorum” şeklinde özetlerken, fotograf calışmalarının da bulunduğunu ve bu çalışmalara yönelmesinin altında da aynı temel nedenlerin yattığını söyledi.

Gönül Engin Yılmaz yaptığı açıklamada, İstanbul’da turistlere İngilizce ve Japonca olarak rehberlik de yaparken, bu sayede çok sevdiği kentin güzelliklerini her defasında yeniden keşfetme olanağı bulduğunu, bu hiç bitmeyen keşiflerin ise İstanbul’u resmetme arzusunu kışkırttığının altını çizdi.

Kentin dört mevsimini de tuvaline aktaran sanatçı, İstanbul’da her manzara her mevsimde farklı güzellikler yansıttığı için İstanbul’u eserlerine konu almış ressamların büyük bir zenginliğe sahip olma ayrıcalıklarının altını çizerken, sergiyi ziyaret eden Amerikalılar arasında İstanbul’u hiç duymamış olanların da bulunduğunu, bu nedenle resimlerindeki İstanbul’u onlara anlatırken diğer yandan da İstanbul ve Türkiye ile ilgili bilgiler vermeye çalıştığını açıkladı. Yılmaz, bu açıdan serginin İstanbul’u ve ülkemizi tanıtmanın bir aracı olarak da yararlı olduğunu vurguladı.

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar’ın da geçtiğimiz gün sergisini ziyaret ettiği sanatçı yakında Türk Evi’nde de bir sergi açabilecekleri bilgisine yer verdi.

Sanatçı hakkında ayrıntılı bilgi için www.gonulyilmaz.com adresli Internet sitesi ziyaret edilebilir.

Oktay Güney – Turkishny.com / Özel