Türk şarabı ve rakısı New York'ta Hudson Nehrinde bir teknede yapılan etkinlikle Amerikalılar'a tanıtıldı. Türkiye'nin şaraplarının ve rakısının ABD'de dağıtımını yapan ''House of Burgundry'' firması, New York Kültür ve Tanıtma Ataşeliği ile işbirliği yaparak Hudson Nehri'nde bir teknede ''tadım etkinliği'' düzenledi. Etkinliğe New York Kültür ve Tanıtma Ataşesi Hasan Zöngür ve yardımcısı Ataşe Nihan Bekar da katıldı.

New York'un 81. Rıhtımı'ndaki ''World Yacht'' marinasında demirli ''Cornucopia Destiny'' isimli gemide yapılan etkinlikte dünya içkilerinin yanında toplam 37 çeşit Türk şarabı ve 3 çeşit Türk rakısının da tanıtımı yapıldı.

Gastronomi alanında yayım yapan dergi editörlerinin, gurmelerin, ünlü restoranların sahiplerinin ve basın mensuplarının katıldığı etkinlikte New York Kültür ve Tanıtma Ataşeliği de gemide stant kurup katılımcılara Türkiye turizm broşürleri dağıttı.

Türkiye'nin en büyük şarap üretici firmalarından olan Kavaklıdere firmasının sahipleri Ali Başman ve Murat Başman'ın, firmanın şaraplarıyla katıldığı etkinlikte Efe rakısı da Amerikalılar ve diğer yabancılara tanıtıldı.-''TÜRK ÜZÜMLERİ SON DERECE KALİTELİ''-

Ali Başman, gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, ABD pazarına 15 yıl kadar önce, Washington ve New York'taki Türk restoranlarının talepleri üzerine normal standart şaraplarıyla girdiklerini anlattı. Yaklaşık 2-3 yıldır yeni ürettikleri şarapları ABD'de tanıtmaya çalıştıklarını belirten Başman, ''burada amaç kalite potansiyeli gerçekten çok yüksek olan Türk üzümlerini, Anadolu üzümlerini önce Türkiye'de çok özenle, özel bağlarda yetiştirmek, sonra yıpratmadan son teknolojiyi kullanan özel tesislerde sıkıp şarap yapmak. Bunu yaptık, burada da bu güzel tatları dünya piyasalarına sunuyoruz. Biliyorsunuz, New York dünyaya açılınan bir nokta'' dedi.
Türkiye'nin şarap sektöründe dünyadaki payının çok küçük olduğuna dikkati çeken Başman şöyle devam etti:

''Türkiye üzüm üretiminde dünya beşincisi, ama genelde üzüm üreticisi ülkeler üzümün yüzde 95'ini şarap yapımında, yüzde 5'ini yemeklik kullanır. Bizde ise tam tersi, üzümün yüzde 95'i yemeklik, ancak yüzde 5'i şarap yapımında kullanılıyor. O yüzden de şarap dünyasında maalesef ligin sonunda oynuyoruz, potansiyelimiz olduğu halde. İşte şimdi bu potansiyelimizi göstermeye çalışıyoruz, bunu göstermek için de çok kaliteli çalışmak zorundasınız.''

Türk üzümlerinin son derece kaliteli olduğunu ve şarapta Türk üzümleriyle dünya piyasasına açılmak gerektiğini söyleyen Başman, kendilerinin de yeni tatlarla yeni pazarlara açılmayı hedeflediklerini kaydetti.

ABD pazarında ilerlemek için çok sabırlı olunması ve emin adımlarla gidilmesi gerektiğini anlatan Ali Başman, Türk şarap üreticilerinin kaliteden hiç ödün vermemesi gerektiğini, kardan önce Türk şarabının tanıtımının iyi yapılması gerektiğini vurguladı.

Etkinliği düzenleyen ''House of Burgundry'' firmasının Başkanı Mehmet Yörükoğlu da, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkiliğin son derece başarılı geçtiğini, New York'ta böyle bir etkinliliğin ilk kez bir gemide düzenlendiğini ve amaçlarının Türk içkilerinin tanıtılması olduğunu söyledi.

Son yıllarda Amerikalıların Türk şarabına ilgisinin giderek arttığına işaret eden Yörükoğlu, eskiden ABD'de pek fazla ilgi görmeyen Türk şarabının şimdi çok talep edildiğini belirtti.

Tanıtımın yapıldığı gemi daha sonra Hudson Nehri'nde bir saat süreyle tur attı.

AA

Fotoğraf: AA