New York eyalet vergilerinden bu yıl elde edilen tahsilatın 2008 yılının aynı dönemine oranla yüzde 36 oranında düşmesi, eyalet valisini çileden çıkardı.

Vali Paterson konuyu 'çok sinirlendirici' olarak tanımladı. New York Valisi David Paterson konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ABD’nin en zengin eyaletlerinden biri olan New York’ta vergilerden elde edilen gelirlerin oranında yüzde 36’lık düşüş gerçekleşti.

New York eyalet vergilerinden bu yıl elde edilen tahsilatın 2008 yılının aynı dönemine oranla yüzde 36 oranında düşmesi, eyalet valisini çileden çıkardı. Vali Paterson konuyu 'çok sinirlendirici' olarak tanımladı. New York Valisi David Paterson konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ABD’nin en zengin eyaletlerinden biri olan New York’ta vergilerden elde edilen gelirlerin oranında yüzde 36’lık düşüş gerçekleşti.

New York eyalet vergilerinden bu yıl elde edilen tahsilatın 2008 yılının aynı dönemine oranla yüzde 36 oranında düşmesi, eyalet valisini çileden çıkardı. Vali Paterson konuyu 'çok sinirlendirici' olarak tanımladı. New York valisi David Paterson konuyla ilgili yaptığı açıklamada , ABD’nin en zengin eyaletlerinden biri olan New York’ta vergilerden elde edilen gelirlerin oranında yüzde 36’lık düşüş gerçekleşti.

Eyalet hükümetini endişelendiren bu düşüşün en önemli nedeni ise küresel ekonomik kriz olarak gösteriliyor. Paterson, "Yükseltilen ve yeni getirilen vergilerin 5.2 milyar dolarlık katkısına rağmen yüzde 36’lık düşüş ve tahmin edilen 2.1 milyar dolarlık bütçe açığını kapatmak çok sinirlendirici.’ dedi. Hükümet tahminlerine göre vergi tahsilatının yüzde 10-yüzde 15 oranında düşeceğini düşündüklerini kaydeden New York valisi, ‘Bu çok sinirlendirici. Demek ki 2009 yılındaki tahsilat düşüşü, 2008’den daha yüksek" ifadesini kullandı.

Wall Street şirketleri, bu yıl 42.6 milyar dolar zarar ederken, çalışanların elde ettikleri ikramiyelerin oranı da yüzde 44’lük düşüş gösterdi.Eyalet raporlarına göre New York eyaletinin bütçe açığı 2011 yılında 4.62 milyar dolar, 2012’de 13.3 milyar dolar ve 2013 yılında ise 18.2 milyar dolar olacak.

Vali David Paterson, New York eyaletinin gelir kaynaklarını zenginleştirmesi gerektiğini dile getirirken, eyalet vergilerinin yüzde 20’sini sağlayan Wall Street’e bel bağlamamak gerektiğini kaydetti. New York’un bütçe açığını kapatmak için sert ekonomik kararlar almak zorunda olduğunu hatırlatan Paterson, eyelet meclisinin en kısa zamanda bu konuda bir toplantı düzenlemesini istiyor.

ANKA