Son dönemde sıklıkla duyduğumuz ve ileride daha da sıklıkla duyacağımıza emin olduğum Nesnelerin İnterneti ‘Internet of Things (IoT)’ kavramı özetle, ‘Fiziksel nesnelerin birbirleriyle ya da daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı’ olarak açıklanabilir.

Bir başka deyişle nesnelerin internete bağlı olması ve birbirleriyle etkileşim içinde olmasıdır.

Örneklerle Nesnelerin İnterneti

Giyilebilir teknoloji ürünlerini bu konuda ilk örnekler olarak verebiliriz. Ancak bu ürünler genel kullanıcı kitlesi tarafından Nesnelerin İnterneti temelinde benimsenmeyip daha çok teknolojinin geldiği son nokta olarak algılandığından ben daha hikâyeye dayalı örneklerle konuya açıklık getirmek istedim.

Örneğin Metro’da hatta bazı otobüs hatlarında seyahat ederken taşıtın istasyona/durağa yaklaştığında sistem tarafından yolculara durak isminin otomatik olarak anons edildiğine şahit olmuşsunuzdur ya da ulaşım aracını bekleyen yolcuların taşıtın istasyona/durağa varmasına ne kadar süre kaldığını dijital ekrandan takip etmeleri vb. örneklerde kullanılan teknolojiye Nesnelerin İnternet’i diyebiliriz çünkü teknolojik olarak taşıt ve istasyon/durak konuşuyor yani iletişim/etkileşim kuruyor.

Akıllı ev sistemleri de buna örnek olarak verilebilir, işinizden evinize dönerken internete bağlı kol saatinizde ki uygulamadan tek tuşla ile ışıkları açabilir, perdeleri kapayabilir, kombinizi, klimanızı çalıştırabilirsiniz.

Yani artık sadece telefonlar akıllı değil

Ya da bir spor markasının çıkarmış olduğu futbol topu, kaç km hızla topa vurduğunuzu, hangi ayağınızı daha çok kullandığınızı, ne kadar mesafe uzaklıktan şutun çekildiği hatta topun çizgiyi geçip geçmedi vb. bilgileri Nesnelerin İnterneti teknolojisi sayesinde analiz edip bizlere veri olarak sunabilmekte.

Nesnelerin İnterneti ’nin Geleceği

Yapılan araştırmalara göre 2020 yılına gelindiğinde yaklaşık 50 milyar cihazın internete bağlı olacağı tahmin edilmekte. Bir başka araştırmada 2003 yılında dünyada kişi başına düşen birbirleriyle etkileşimli cihaz oranı 0,08 iken bu oranın 2020 yılında tahmini olarak "6,48" olacağı öngörülmektedir.

Bu veriler ışığında gelecekte günlük ve iş hayatında kullandığımız birçok nesnenin akıllı olacağını söylemek çokta yanlış olmaz. Birbirleriyle etkileşimde olan bu cihazların hayatımızı büyük ölçüde etkileyeceği bize çeşitli avantajlar ve kolaylıklar sağlayacağı hatta fikirlerimizi duygularımızı şekillendireceğini söyleyebiliriz.

Nesnelerin İnterneti Hakkında Soru İşaretleri

Etrafımızda ki her şeyin akıllı cihaz statüsünde olması ve internete bağlı olması insanlarda dinlenme, izlenme, sürekli kayıt altında olma hissi yaratacaktır. Bu durumun insanları fizyolojik ve psikolojik olarak pekte olumlu etkilemeyeceğini söyleyebiliriz.

Aklımıza gelebilecek her nesnenin akıllı cihaz statüsüne erişmesi ve internete bağlı olması aynı zamanda muazzam bir veri yükü getirecektir. Büyük Veri ‘Big Data’ konusu bu noktada çözüm bulunması gereken bir sorun haline gelebilir.

Tabi ki sosyal hayatımızın kalbinde yer alacak bu kadar cihazın art niyetli hackerlar tarafından bulunmaz bir nimet olarak hedef haline geleceğini tahmin etmekte pek de güç değil.

Murat AŞKIN

murat.askin@outlook.com