ABD'nin Kudüs'teki Büyükelçiliği resmen açıldı. Açılış sırasında Gazze sınırındaki gösterilerde, onlarca kişi şehit oldu.

Washington ve İsrail delegasyonunun katıldığı açılış töreninin başında konuşan ABD Büyükelçisi David Friedman, "Bugün ABD'nin İsrail'deki Kudüs Büyükelçiliği'ni açıyoruz" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump da, video konferansla törene katılarak kısa bir konuşma yaptı. Trump mesajında, "En büyük umudumuz barış için...ABD, kalıcı bir barış anlaşmasını sağlamaya tamamen bağlı kalmaya devam ediyor. ABD her zaman İsrail'in büyük bir dostu ve özgürlük ile barış hedefi için bir ortak olacak" dedi.

Trump, "En büyük umudumuz barış için...ABD, kalıcı bir barış anlaşmasını sağlamaya tamamen bağlı kalmaya devam ediyor. ABD her zaman İsrail'in büyük bir dostu ve özgürlük ile barış hedefi için bir ortak olacak" dedi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise açılış töreninde yaptığı konuşmada "Ne Muhteşem bir gün.. Kudüs'teyiz ve burada kalacağız" dedi. Netanyahu Kudüs'ü İsrail'in "ebedi ve bölünmez başkenti" olarak nitelendirerek konuşmasını tamamladı.

Konuşmasının ardından Trump, Twitter'dan tebrik mesajı gönderdi.

"İsrail için büyük gün.Tebrikler."

Trump bundan önce de sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, "İsrail için harika bir gün" yazarak, törenin Fox News kanalından canlı yayınlanacağını duyurmuştu.

İsrail Başbakanı Netanyahu da törende yaptığı konuşmada, Kudüs'ün tarihindeki "önemli gün" için toplandıklarını belirterek, "Bugünün halkımızın tarihindeki diğer önemli kararların yanında yerini alacağını biliyorum." dedi.

ABD Başkanı Trump'a Büyükelçiliği Kudüs'e taşıma kararı sebebiyle teşekkür eden Netanyahu, "Bugün İsrail için büyük bir gün, Amerika için büyük bir gün. Trump tarih yazdı." ifadelerini kullandı.

Barışın ancak gerçek üzerine kurulabileceğini söyleyen Netanyahu, "Gerçek şu ki Kudüs, geçmişte olduğu gibi gelecekte de Yahudilerin ve İsrail'in başkenti olarak kalacaktır." dedi.

Gazze'deki katliama da değinen Netanyahu, bölgede görev yapan İsrail askerlerinin "İsrail'in sınırlarını koruduğunu" iddia ederek, "Onların sayesinde burada konuşabiliyoruz." diye konuştu.

"Başkan Trump sözünü tutar." 

Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ise Kudüs'teki elçilik açılışında bulunmaktan dolayı onur duyduğunu dile getirdi. Diğer ABD Başkanlarının vaatlerinden geri adım attığını belirten Kushner, "Başkan Trump sözünü tutar." ifadesini kullandı.

Kushner, Trump'ın İran'la 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesiyle bir başka vaadini de yerine getirdiğini hatırlattı.

Washington yönetiminin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması ve elçiliğini bu şehre taşımasının ABD'nin kalıcı barışın sağlanmasından yana olan inancından vazgeçtiği anlamına gelmediğini ifade eden Kushner, barışın sağlanması için birçok engel olduğunu ancak, bölgedeki liderlerin barışın sağlanması için kararlı kalmaya devam ettiğini belirtti.

Kushner, ABD yönetiminin bir barış anlaşması sağlanması için her türlü desteği göstermeye hazır olduğunu belirtti.

"Her iki tarafın da verebileceğinden daha fazla kazanabileceğine inanıyoruz. Herkesin barış içinde yaşayabileceği, şiddetten uzak, korkudan arınmış ve hayallerini gerçekleştirebileceği bir anlaşmaya varılabileceğine inanıyoruz." 

Açılış sırasında, ABD'nin provokatif kararını protesto eden onlarca Filistinli şehit olurken, yüzlercesi de yaralandı.

Türk Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ni "uluslararası hukuku ve tüm Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını ihlal ederek Kudüs’e taşımasını şiddetle kınadıklarını" açıkladı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "ABD ve İsrail ne yaparsa yapsın, hangi adımı atarsa atsın, yaptıkları ile attıkları adımlar Türkiye için yok hükmündedir" dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in sözcüsü, İngiltere'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşımayacağını açıkladı.

Birleşmiş Milletler'in Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, İsrail'in Filistinli göstericilere "orantısız güç" kullanmasını kınadı.

Kaynak: Reuters, AA