ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'de tutuklu bulunan rahip Andrew Brunson ile ilgili bir tweet attı.

Donald Trump Twitter mesajında, "Amerika'da iyi bir beyefendi ve Hristiyan lider olan Rahip Brunson yok yere Türkiye'de yargılanıyor ve zulme uğruyor. Ona casus diyorlar ben ondan daha fazla casusumdur. Umuyorum ki evine ve ait olduğu güzel ailesine dönmesine izin verilecek" diye yazdı.

'PKK ve FETÖ'yü övücü vaazlar verdi'

Hakkında hazırlanan iddianameye göre Brenson, İzmir Protestan Diriliş Kilisesi'nde PKK ve FETÖ'yü övücü içerikli konuşmalar yaptı. Kürt vatandaşların yaşadığı bölgelerde sistematik çalışmalar yaparak, İzmir'de sadece Kürt kökenli vatandaşların alındığı "Mesihin Kürdi Kilisesi"ni kurduğu suçlaması yöneltildi.

Brunson'la ilgili ele geçirilen çok sayıda dijital materyalde FETÖ/PDY’nin hücre evlerinde sohbet yemeği olarak da bilinen "maklube" yemeğine katıldığı tespit edildi. İddianamede ayrıca bölücü terör örgütünü simgeleyen bez parçalarının olduğu fotoğrafların da elde edildiği belirtilerek terör örgütü ile çalışmaları deşifre edildi.

Brunson'ın 2013'teki Taksim'deki Gezi Parkı olayı organizasyonunda yer aldığı ileri sürüldü, "Ülkemizin Güneydoğu bölgesinde bulunan benzin istasyonları çalışanları listesi" ve "Demiryolları çalışanları listesi" ile "İrtibata geçilecek askerler listesi" gibi bilgileri elde eden kişilerle yakın irtibat kurarak bilgi alışverişinde bulunduğu kaydedildi.

15 Temmuz sonrası attığı mesajlar

Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, FETÖ ve PKK terör örgütleriyle ilişkisinin yanı sıra Alevi ve Kürt kökenli vatandaşları Türkiye'ye karşı kışkırtmaya çalıştığı da yer alıyor. Brunson'ın din adamı görüntüsü altında terör örgütleri PKK ve FETÖ adına suç işlediği ve bu örgütlerin amacını bilmesine karşın bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı vurgulandı. Örgütün üst düzey mensuplarıyla görüştüğü belirtildi.

Ayrıca 15 Temmuz darbe girişimi sonrası arkadaşına attığı "Türkleri sallayacak bazı olayları bekliyorduk. İsa'ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Darbe teşebbüsü bir şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok geçti. Ve darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama. Sanırım olaylar daha da kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız" mesajına da yer veriliyor.

Bağlantıları deşifre oldu

Brunson, FETÖ ve PKK terör örgütleri adına faaliyette bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Kullandığı 5 telefon hattı incelendiğinde FETÖ'cülerin bulunduğu noktalarda olduğu tespit edildi. 

"Tanımıyorum" dediği FETÖ'nün firari sözde eski Ege Bölgesi imamı Bekir Baz ile 293 kez birbirlerine çok yakın yerlerde bulundukları ortaya çıktı.

Trump'ın iadesini istediği papaz

ABD Başkanı Donald Trump iadesini istedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise FETÖ elebaşını adres göstererek "önce siz elinizdeki papazı bize verin" dedi.

Brunson için 35 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 

Kaynak: TRT Haber