ABD Başkanı Donald Trump, “Çin büyük bir ekonomik  güç ama Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdinde gelişmekte olan ülke olarak kabul  ediliyor. Bu nedenle, özellikle ABD’ye karşı muazzam düzeyde avantajlara sahip.  Kimse bunun adil olduğunu düşünüyor mu? Çok kötü şekilde temsil edildik. DTÖ,  ABD’ye karşı adil değil.” ifadelerini kullandı.

Trump, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, DTÖ’nün Çin’i  gelişmekte olan ülke olarak değerlendirmesini eleştirdi.

Kuruluşun ABD’ye karşı adaletli olmadığını iddia eden Trump,  paylaşımında, “Çin büyük bir ekonomik güç ama DTÖ nezdinde gelişmekte olan ülke  olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, özellikle ABD’ye karşı muazzam düzeyde  avantajlara sahip. Kimse bunun adil olduğunu düşünüyor mu? Çok kötü şekilde  temsil edildik. DTÖ, ABD’ye karşı adil değil” görüşünü savundu.

Pekin yönetimi, dün ABD'nin Çin menşeli ürünlere yönelik gümrük  tarifeleri nedeniyle DTÖ’ye başvurmuştu. 

ABD yönetimi ise söz konusu başvurunun hemen ardından Çin’e öncekilere  ilaveten ek tarifeler getirilmesi yönünde adım attı. Buna göre Trump, ABD Ticaret  Temsilciliğinden (USTR) Çin'e 100 milyar dolarlık ilave gümrük vergisi  getirilmesini talep etti.

Çin Ticaret Bakanlığı ise Trump’ın bu adımına cevaben ülkenin  çıkarlarını korumak adına “her ne pahasına olursa olsun” savaşmaktan  vazgeçmeyeceği açıklamasında bulundu. 

Ekonomistler, tarafların uzlaşmak yerine tarifeleri artırmaya devam  etmesinin hem iki ülkenin vatandaşları hem de dünya ekonomisi için tamir edilmesi  zor zararlara yol açabileceği uyarısında bulunuyor.  - Trump yönetimi  başlattı, Çin'in cevabı gecikmedi

ABD ve Çin arasında bir ticaret savaşının başlangıcı olarak görülen  gelişmeler, Trump yönetiminin, geçen ay ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde  25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başladı.

Çin, birkaç gün önce Washington'ın çelik ve alüminyum ürünlerine  yönelik ek gümrük vergilerine cevaben, ABD menşeli 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde  25 tarife getirilmesi kararını aldı.

Bu gelişmenin hemen ardından ABD yönetimi, Çin'in, Amerikalı  şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz  faaliyetleri gerekçesiyle bin 300 Çin menşeli ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi  getirmeyi planladığını açıkladı.

Genel olarak Çin'in savunma, havacılık ve imalat sektörlerini hedef  alan listede, nükleer reaktörler, toryum ve uranyum bileşikleri, demir-çelik,  alüminyum ve bunları içeren alaşım metaller, gaz türbini, fırın, hava ve gaz  sıvılaştırıcı makineler, laktik maya, bazı ilaç ve aşılar gibi farklı birçok ürün  çeşidine yer verildi.

Pekin yönetiminin, ABD'nin sadece Çin'i hedef alan bu hamlesine  tepkisi gecikmedi. Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'den ithal edilen 50 milyar dolar  tutarındaki ürüne yüzde 25 gümrük vergisi getirileceğini bildirdi.

Çin'in misilleme listesinin, viski, puro, tütün, dana eti, plastik,  buğday, elektrikli araçlar, kimyasal maddeler, tütün, otomotiv, hava araçları ve  soya fasulyesi gibi 106 Amerikan menşeli ürünü kapsadığı kaydedildi.