İngiltere’de eski çifte ajan Skripal’ın zehirlenmesinin ardından İngiltere ve Rusya arasında başlayan kriz BM Güvenlik Konseyi’ne taşındı. ABD, İngiltere’ye ‘Bugün Londra, yarın New York mu?’ diye destek verirken, Rusya ortak soruşturma teklif etti

Eski Rus çifte ajan Sergey Skripal ve kızının İngiltere’nin Salisbury kentinde sinir gazı saldırısıyla zehirlenmeleri sonucu İngiltere ve Rusya arasında başlayan kriz acil toplanan Birleşmiş Millerler (BM) Güvenlik Konseyi’nde ele alındı. ABD, saldırıdan Moskova’yı sorumlu tutan ve 23 Rus diplomatı sınır dışı edeceğini açıklayan İngiltere’ye destek verdi. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Washington’ın saldırıda Rusya’nın rolü olduğuna inandığını ve İngiltere ile ‘mutlak dayanışma’ içinde olduğunu söyledi. Rusya’nın eylemlerinden sorumlu tutulması gerektiğini belirten Haley, “Bu duruma yönelik acilen somut adımlar atmazsak, Salisbury kimyasal silahların kullanıldığı son şehir olmayacak. New York’ta ya da bu Konsey’in üyesi herhangi bir ülkenin bir şehrinde de meydana gelebilir” dedi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada da ABD’nin en yakın müttefiğinin yanında olduğu belirtildi. Güvenlik Konseyi toplantısında İngiltere BM Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Allen, Rusya’yı ‘’suikast girişiminde bulunmak ve yasadışı güç kullanarak uluslararası hukuku ihlal etmekle’’ suçladı.

‘Hiçbir ilgimiz yok’

Rusya’nın devlet destekli suikastlar ve diğer ülkelere müdahale etme konusunda sicili olduğunu belirten Allen, Konsey’e İngiltere’yi destekleme çağrısı yaptı. Suçlamaları reddeden Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise olayın aydınlatılması için ortak bir soruşturmaya hazır olduklarını açıkladı. Nebenzia, konuyu medeni bir şekilde ele almanın tek yolunun bu olduğunu belirterek “Bizim bu olayla hiçbir ilgimiz yok. Ortak soruşturmaya hazırız. Hiçbir şeyden korkumuz ve gizlediğimiz hiçbir şey yok’’ dedi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de saldırının “kabul edilemez” olduğunu söyledi ve kapsamlı soruşturma çağrısında bulundu. Guterres, sinir gazının bir devlet tarafından kullanılmasının uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini hatırlattı.

Putin gazı keser mi?

İngiliz medyası, Rusya’nın misilleme açıklamasından sonra Moskova’nın gaz vanasını kapatma riskine dikkat çekti. İngiltere doğalgazı sadece ısınmakta kullanmıyor, elektriğinin önemli bölümünü de Rusya’dan Avrupa’daki bor hatlarıyla gelen bu doğalgazdan elde ediyor.