Geçtiğimiz günlerde Türk Amerikan Ticaret Odası (WATCH-US) genel kurulunu gerçekleştirdi. Genel kurul sonrası, kamuoyunun yakından tanıdığı Ahmet Onerbay başkanlık görevini Dr. Gürkan Suzer’den devraldı. Daha önce birçok kuruluş ve derneklerde üst düzey yöneticilik ve başkanlık yapan işadamı Ahmet Onerbay güçlü bir yönetim kurulu oluşturarak başkanlık görevine resmen başladı.

Genel başkan yardımcılığını  Kütahya Porselen ABD distribütörü ve farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketler grubunun sahibi Oral Yılmaz’ın üstlendiği Ticaret Odası’nda birbirinden taninmiş us düzey kişiler yer almakta.

Los Angeles eski Ticaret Atasesi Gurkan Suzer’in eski başkan olarak yer aldığı yönetim kurulunda UPS Business Development bölge müdürü Betty Berna Topuzlu, Los Angeles ve çevresinin unlu Emlakçısı Kerem Oral, yine vergi konularında uzman Avukat Nesil Çilingirin, yasam koçu Yeşim Avunduk ve Türkiye temsilcisi olarak işadamı Melih Özmen yer alıyor.

Genel kurul sonrası kısa bir açıklama yapan başkan Ahmet On Erbay; güçlü bir yönetim kurulu oluşturduklarını belirterek, onumuzdaki günlerde Türk Amerikan Ticari ilişkilerinde yeni bir döneme girileceğini ve bu döneme WACTH-US‘in önemli bir rol üsteneceğini belirtti. Su anda üzerinde çalıştıkları birçok projeyi çok kısa zamanda hayata geçireceklerini dile getiren yeni başkan, Ticaret Odası olarak Türkiye-ABD arasında köprü görevini üsleneceklerini ve Türk Amerikan Ticaret hacimim genişlemesi için caba sarf edeceklerini ifade etti.

Yukarda da belirttiğimiz gibi, Ahmet Onerbay Türk Amerikan toplumuna yıllardı katkılarda bulunmuş ve Türk kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim. Başkan Ahmet Onerbay işadamı kimliğinin yani sıra Tarihçi yönüyledir on plana çıkmakta. İstanbul Üniversitesi Tarih bolumu mezunu olan ve New York Şehir Üniversitesi’nce (CUNY) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanlarında mastar yapmış olan Ahmet Onerbay çeşitli gazete ve dergilerde bu alanlarla ilgili yazılar yazmış ve konferanslar vermiştir. Birçok şirketin kuruculuğunu ve üst düzey yöneticilini yapmış olan Ahmet Onerbay halen merkezi Los Angeles’ta olan büyük bir işletmenin CEO’luğunu yürütmektedir. 

Ahmet On Erbay geçmiş dönemlerde birçok dernek ve kuruluşta çeşitli görevler üstlenmiş ve Türk toplumuna faydalı birçok ise imza at mistir. Bunlar arasında Arizona’da Hacı Ali’nin türbesinin ortaya çıkartılıp bilinmesi ve tanıtılması, Türkiye ve ABD arasına bazı ürünlerde ABD’nin uyguladığı gümrük vergisinin kaldırılması, Los Angeles’a Türk kütüphanesi kurulması, Los Angeles’a Atatürk ve Kurtuluş Savaşı amiti yapma projesinin başlatılması ve yine Los Angeles’a bir Türk Ormanı kurulması gibi birçok çalışma yer almaktadır.

Ahmet Onerbay geçtiğimiz dönemlerde Los Angeles Türk Amerikan Derneği (LATAA) yönetim kurulu üyeliği, 2012-2014 yılları arası yine ayni derneğin başkanlığı, Galatasaray California Derneği’nin kurucu üyeliği ve Güney California Türk Amerikan Dernekleri Birliği  (ATASC) yönetim kurulu direktörlüğü görevlerini üstlenmişti.

Kurucu genel kurul üyesi olduğu ve geçtiğimiz son 3 yıl da genel başkan yardımcılığını yaptığı Türk Amerikan Ticaret Odası (WATCH-US) başkanlık görevini yürütecek olan başkan Ahmet Onerbay’a gazetemiz adına basariler diliyoruz. 

Ahmet Onerbay