ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çevresinde silah sesleri duyuldu.Şüpheli gözaltına alındı. Şüphelinin ellerinin kelepçelendiği ve yere oturtularak etrafının polislerle çevrildiği görüldü. Daire sözcülerinden Cheryl Phillips, kampüs önündeki olayda bir kişinin yaralandığını ve hastaneye kaldırıldığını doğruladı. Olayın silahlı bir saldırı olduğu ve polisin anında karşılık verdiği belirtiliyor.

Maryland eyaletine bağlı Fort Meade’deki ABD Ulusal Güvenlik Dairesi binasının giriş kapısındaki olayla ilgili olarak FBI soruşturma başlattı. Binaya giden ana otoyolu trafiğe kapatıldı.

Kapı girişinde, siyah bir aracın bariyerlere çarptığı gözlendi. Aracın ön camında kurşun delikleri olduğu ve hava yastığının da açıldığı görüldü.

Olayla ilgili olarak Başkan Donald Trump’a bilgi verildi.

NSA’den yapılan açıklamada olayın güvenlik kontrollerinin yapıldığı araç-geçiş kapısında meydana geldiği, durumun hızla kontrol altına alındığı ve şu an için devam eden güvenlik tehdidi bulunmadığı belirtildi.

Yerel kanal WRC-TV’nin helikopterden kaydettiği görüntülerde tesisin araç giriş kapısında polisin ve itfaiye departmanının araca müdahale ettikleri görüldü.

Otoyoldaki levhalara rağmen sürücüler bazen yanlışlıkla kendilerini sıkı şekilde korunan NSA’in güvenlik kapılarının önünde bulabiliyor. Sürücülerin çoğu bu durumda federal yetkililerin talimatlarını takip ederek geri dönüyor.

Ancak 2015’in başında iki kişi NSA önündeki polis tarafından emirlere uymadıkları için vurulmuştu. Çalıntı spor araç kullanan bu kişilerden biri olay yerinde hayatını kaybetmişti.

VOA